rulet sayi tahmini bahis siteleri

TÜRKMEN: İlk Meal ve Tefsir Hz. Peygamber tarafından yapıldı.

07 Ocak 2012, Haber ve Duyurular, Kur'an Mealimiz Hakkında, Yorum Yok »

 TÜRKMEN: İlk Meal ve Tefsir Hz. Peygamber tarafından yapıldı.

 

Sadık TÜRKMEN’in uzun süren çalışmaları sonrasında Kur’an-ı Kerim’in “Akıl ve Bilim Işığında Türkçe Çevirisi” adlı eser yayınlandı. Herkesin anlayacağı bir dilde hazırlanan bu eserin 2. Cilt Medeni Sureler’i ve Cep Boy’un İki Cildi Mekki ve Medeni Sureleri birarada okurlarıyla buluştu. Ramazan boyunca çok özel fiyata Cep Boy 9.90 TL’ye satışa sunuldu.

 

Kendine özgü tarzıyla kitabın SUNUŞ bölümünde “Kur’an Arapça Metindir” başlığı altında Sadık TÜRKMEN şunları söylüyor:

“Zihnin en büyük zorluğu çelişkiler içinde bocalaması. Çelişkiler içinde bocalayan zihin çelişkili kararlar verecek, çelişkili davranışlar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle zihne, asıl yol göstermesi gereken bir kitap olması gerekir. Bu yol gösterici, rehber ancak ve ancak içerisinde çelişki bulunmayan bir kitap olabilir. İçerisinde çelişki bulunmayan kitap hangisidir? Araştırmacılar yeryüzünde mevcut bütün kitapları inceleyerek içinde çelişki bulunmayan bir kitap bulmaya çalışsınlar. Yaptığımız araştırmaların sonucunda içinde çelişki bulunmayan bir tek kitap bulabildik. Bu kitap ise “Orijinal Arapça Kur’an” ismindeki kitaptır. Kur’an çevirileri/mealleri akla ve bilimsel kanunlara aykırı değilse ve içinde çelişki yoksa istifade edilecek kitaplardır. Ve inancımız odur ki, çevirilerde de çelişki olmamalıdır. Çelişkili bir çeviri, insanların zihnini olumsuz yönde etkiler.”

 

KİTAP EZBER BOZUYOR

Yine Sadık TÜRKMEN’in altını çizdiği gibi: “Kur’an’ın bugünkü manalandırması 14 asırlık bir süreci takip etmiştir. Hicri birinci asırdan bugüne kadar her asırda tefsirler yapılmıştır. Hicri birinci asır müfessirleri, Peygamber efendimizin tatbikatları (Sünnet’i) istikametinde kelimelere mana vermişlerdir. Bugünkü Kur’an mealleri de Peygamberimizin Kur’an’ı uygulama biçimi olan Sünnet’ine dayanmıştır. Bu durumda şöyle denebilir: İlk meal ve tefsir Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır. Peygamberimize dayanmayan meal ve tefsirlere itibar edilmez. Örnek: “Ya eyyühel müddessir, kum fe enzir” (Müddessir: 1-2) bu cümlenin manası ve uygulaması Peygamberimizin yaşadığı dönemde oluşmuştur. Sırayla nesilden nesle geçerek bugüne gelmiştir” .

Kadınların dövülmesiyle ilgili ayete de açıklık getiren eser, Nisa Suresi’nin 34’üncü ayetinde bilinenin aksine ezber bozuyor.

 

Yeni Şafak Gazetesi, YAYIN TARİHİ: 07.08.2010

 

Yeni Şafak web sitesi linki:
http://yenisafak.com.tr/Cumartesi/?i=272200 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar