rulet sayi tahmini bahis siteleri

Rabbimiz Kur’an’ı indirerek, insanlara hidâyet yolunu gösterdi.

19 Ocak 2012, SÜNNET Kitabımız Hakkında, Yorum Yok »

Rabbimiz Kur’an’ı indirerek, insanlara hidâyet yolunu gösterdi.

İnsanlar müteşabih ayetlere dalarak sapıtabilirler!..

 

Rabbimiz Kur’an’ı indirerek insanlara hidayet yolunu gösterdi. İnsan bu hidayeti gereği gibi kabul ederse, Rabbimiz imanını kabul ederek bu kişiyi hidayete erdirmiş oluyor. Kişinin öleceğini anlayınca iman etmesi halinde imanını kabul etmeyerek, hidayet etmiyor. Kendisini hidayete ermiş kabul eden yaşayan kişiler şöyle dua etmeli: “Rabbimiz, hidayetten sonra her an sapıtmamız mümkün. Bundan korkarız. Muhkem ayetlere sarıldık. Bilgileri öğrendik, emirleri yapmaya, nehiyleri terket-meye çalışıyoruz. Müteşabih olanlar konusunda tevil, tefsir yorum yapmıyoruz. Sen ne kastetmiş isen o manâya iman ettik, bizlere yardım et, bizleri af et” diye dua etmek lâzım. Umulur ki, (yani duamıza uyarsak) Allah duamızı kabul etsin.

Emrolundukları şeyleri yapmayıp, emrolunmadıkları müteşabih ayetlere ittiba işi ile uğraşanların ise; bir müddet sonra Allah, kalplerine damga basarak hakettikleri sapıklığı onaylamış (izin vermiş) olacaktır.

Böyle bir durumdan korkarak, hem emrolonduğumuz gibi hareket edelim, hem de dua edelim. Emrolunduğumuz gibi hareket etmek, fiili duadır; dil ile yalvarmak ise, lisâni duadır.

 

______________________________
“ve SÜNNET” adlı eserimizden alıntılanmıştır; Sh. 238. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar