rulet sayi tahmini bahis siteleri

Melek, Cin, Ruh, Şeytan (İblis)

14 Haziran 2011, Kur'anî Bazı Terimler, Yorum Yok »

MELEK, CİN, RUH, ŞEYTAN (İBLİS)[*]

 

Melek: Rabbimizin yarattığı sayılarını yalnız kendisinin bildiği askerleridir. Özellikleri; Allah’ın verdiği emirlere kayıtsız ve şartsız itaat etmektir.

Cin: Rabbimizin yarattığı farklı türler, farklı düzlemlerde yaşarlar. İnsanlara zarar veya yarar yetkileri Allah izin vermedikçe yoktur. İnsanlar melekleri ve cinleri çok merak etmişler, bazıları bu konuda aşırılığa gitmişlerdir. Hiçbir insan ne bir meleğe, ne de bir cine, iş gördüremez. Rasûllerin durumu ise, Rasûl olduklarının kanıtı olarak özeldir. Peygamberlerin gönderilişi son bulmuştur. İnsanlar melek ve cinni göremezler. Gördüklerini söyleyenler yalan söylemektedirler. Bunların varlığını bilmemiz, Rabbimizin yarattığı çeşitli türlerden haberimizin olması içindir. Rabbimizin haberine inanırız. Hepsi bu kadar. Bundan ileri gitmek müminlere yakışmaz.

Ruh: Ruh çağırma seansları bir yalandır. Ruh çağrılmaz. Ruh, çağırana gelmez. Sadece Allah’ın emirlerine icabet eder. Ruh, Allah’ın yarattığı bir yaratıktır. Mahiyetini yalnız Allah bilir. Bu konuda Kur’an’da az bir bilgi verilmiştir.

Şeytan (İblis): Cin türü bir yaratıktır.

Kıyamete dek yaşar. İnsanların zekâlarına aldatıcı fikirler fısıldar. Hiçbir insana fiziki bir kuvvet uygulama gücü yoktur. Cin, şeytan çarpması diye, bir şey söz konusu değildir. İnsanlara görünemezler.

 

_______________________________________
[*] Tabi KAVRAMLAR’ın konulduğu bölümün başında; en doğrusunu Allah bilir, vardı. Aslında her kavram için bu deyimi kullanmak lazımdı. Biz böyle düşünüyoruz ve inanıyoruz. En doğrusunu Allah bilir.

Bu konu; “İniş Sırasına Göre Kur’an, Akıl ve Bilim Işığında Türkçe Çeviri” adlı eserin Mavi Kapaklı kitabın 2006 yılındaki baskısının; “Çeviride Geçen Bazı Terimlerin Anlamları” bölümden alıntılanmıştır. Sh. 461-474. Kırmızı Kapaklı kitaplarda bu bölüm çıkartılmıştır. Ancak yeni baskılarda yine Meal’den sonra Son Kısma konulması plânlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar