İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi

02 Nisan 2013, Kur'an Meali ve Sünnet Kitabımız (oku veya indir), 35 Yorum »

İNİŞ SIRASINA GÖRE,
KUR’AN’IN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ
(Oku ya da İndir)

 

 

Mealimizi İnternet Sitelerinde Karşılaştırma Yapabilirsiniz:

Dileyen herkes, linkleri tıklayarak Mealimizi site üzerinden okumakla birlikte onlarca farklı meal ile kıyaslama yaparak/karşılaştırarak okuyabilir, araştırma yapabilir:

http://www.mealler.org/YazarinTumMealleri.aspx?id=052

Burada tam 55 farklı Meal var: http://www.mealler.org/Yazarlar.aspx

Şimdi vereceğim sitede ise tam 40 farklı Meal ile herhangi bir ayeti karşılaştırabilme imkanına sahipsiniz:

http://www.kuranmeali.org/1/fatiha_suresi/1.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx|

 

Kıymetli ve Saygıdeğer Vatandaşlarımız;

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti’nde İTİKAT, İBADET, AHLÂK seçiminde vatandaşlar hürdür. Kur’an’a inanan da inanmayan da Devlet uygulamalarında eşit muamele görürler.

Kur’an’da 114 Sure/Bölüm, “6236 Ayet/Cümle var. İtikat, İbadet, Ahlâk konulu Ayetler; “Önerilerimi kabul edin”  davetine ‘EVET’ diyenler içindir.

Kur’an’da insanoğlunun yaratılış gayesini, hayatın nihai anlamını açıkça ifade eden pek çok ayet vardır. Bunlardan birisi bütün insanlığı birlikte ilgilendirir: “(Dünyayı) imar etmeye memur kılarak yaşatan da O’dur!” (Hud Suresi: 61) Bu ayet başta Ragıp el-İsfahani olmak üzere pek çok  bilgin tarafından müstakil eserlerde ele alınmış, bilhassa Farabi ve İbn-i Haldun gibi filozoflara ilham kaynağı olmuştur.

İnsanoğluna dünya hayatında bahşedilen zaman dilimine “ömür” denilmiştir. Ömür, imar ile aynı kökten gelir. İmar ile geçmeyen ömür, ömür değildir. İmar ile geçmeyen ömür mamur olamaz. Resul-i Ekrem’e izafe edilen bir haber aktarımına göre, kıyamet gününde insanın sorguya çekilmeden yerinden kımıldamayacağı hususların başında, gençliğini nerede çürüttün, gelir. Kişiye “ömrünü nerede/ne yaparak geçirdin” diye sorulacaktır. Bu haber aktarımı Tekasür Suresi son ayeti ile uyumludur: “Sonra kesinlikle (size verdiğim) bütün nimetlerden sorguya çekileceksiniz.” (Tekasür Suresi: 8)

Farabi’nin “Erdemliler Şehri” yani el-Medinetü’l-Fadıla’daki ifadesine göre her fert mimardır. Dolayısıyla her ferdin imar etmek, mimar olmak, mamur etmek gibi bir sorumluluğu herkesin çıkarınadır.

Ancak gönüller imar edilmeden, yürekler tamir edilmeden, beldeler, şehirler imar edilmeden de yeryüzü imar edilemez.

İbn Haldun’un “Umran” adını verdiği medeniyet tasavvuru, insanın ve kâinatın birlikte imar edilmesini öngörür. Ona göre insanlığın yeryüzünde bir umranı gerçekleştirmek gibi bir sorumluluğu vardır.

İnsanlar; yeryüzünü talan etmek için değil, imar etmek için yaratılmış işçilerdir; tıpkı  işçi arılar gibi!

“(Dünyayı) imar etmeye memur kılarak yaşatan da O’dur.” (Hud Suresi: 61) ayetini ilk hareket noktası alarak bir İMAR ÜNİVERSİTESİ kurulabilir. Dünyanın, ülkenin tamamı için imar planları hazırlanabilir. Kaynaklar daha verimli kullanılabilir.

İnsan hakları, insan-insan ilişkileri ve bilim ile ilgili ayetler için üniversitelere görev verilebilir. Üniversiteler: Ayet + Akıl + Bilim Işığında; Ayet + Akıl + Bilim ile çelişmeyen uygulama projeleri yapabilir ve yasa taslakları hazırlayabilir. Parlamenterler meclise sevk edebilir. Mecliste kabul edilirse; resmi gazetede yayınlanıp uygulamaya geçilir.

Neticede Devlet ve Ricali; ortak işlerimizi yapmak için aramızdan seçtiğimiz, atadığımız, yetki ve imkân verdiğimiz vatandaşlarımızdır!

|

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILABİLİRSİNİZ!
https://www.facebook.com/groups/dunyakuranokuyanlartoplulugu/

“İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi” için 35 cevap

 1. Mehmet Elmas dedi ki:

  İşte bu sayın abim Allah Senden Razı olsun Çok güzel bir hizmet Kitap olarak ulaştıramadıklarımıa maillede yollayabileceğiz çok güzel bir düşünce Rabbim Seni Cennetine alsın İnşaallah.Amin.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   Amin, değerli Mehmet Elmas kardeşim; inşaallah hep beraber orada buluşur ve bu dünyada yaptıklarımızı uzun uzadıya konuşuruz… Allah senden de razı olsun; çevrendeki insanlara katkıda bulunmak için onlarca Kur’an Meali alıp dağıttın; O GÜN inşaallah yaptıklarına şahitlik edenlerden olurlar… Çalışmalarında başarılar diliyorum.

 2. Samih Uylaş dedi ki:

   

  Samih Uylaş Eyvallah Üstad’im cok güzel bir hizmeti, taçlandirmişsın… Allah razı olsun…

   

 3. Faruk CONBALAR dedi ki:

  Allah meydana getirmiş olduğunuz bu eserin her harfi adedince Hakka yürüyen değerli ananız ve kıymetli babanıza ALLAH Rahmet eylesin  ve siz ve ailenizden de ALLAH razı olsun.

 4. sabri ünal dedi ki:

  Sadık Bey Üstad, Allah hayrınızı kabul etsin…
  Bu kitap epub formatında sitenizde yer almamış; malesef İdefix E-kitap olarak satışını da kapatmış. Acaba meali epub formatında da paylaşmanız mümkün olabilir mi?
  Dünyanın başka bir köşesinler selamlar hürmetler; hayırlı Günler.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   Teşekkür ederim ilginize, Allah razı olsun Sabri kardeşim.

   Webmaster arkadaşıma bu mesajınızı geçtim; epub formatının ne olduğunu bilmiyorum. Yapılabilirse hemen yaparız inş.

   Pdf olarak indiremiyor musunuz?

 5. mehmet halil özel dedi ki:

  hocam çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık . birde nuzul ‘a göre ayet ayet gelişi gibi bir çalışma olsa ne güzel olurdu.

 6. Mesut dedi ki:

  Hocam ALLAH razı olsun sizden verdiğiniz emek parayla satın alınacak bir emek değildir. İnşallah durumu biraz kuvvetli kişilerce desteklenir ve kitabınız basılır. Ben indirdiğim dosyayı kendi imkanimla kitap yaptırıp 3-4 kisiye hediye edicem. Hakkınızı helal edin.

 7. Ufuk dedi ki:

  Sayın hocama hangi tefsiri okumamızı önerdiğini sormak istiyorum….
  Saygılarımla

 8. Mesut dedi ki:

  Hocam hakkınızı helal etmedinizmi? Cevap vermedizde

 9. Mesut dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm. Mealinizi daha okuyamadim fakat en yakın zamanda başlayacağım inşallah. Size bir soru sormak istiyorum mümkünse. Namaz vakitleri hakkında.. Bu soru epeyce kafamı karıştırmıştırmış durumda. Ben 5 vakit namazımı kılmaya gayret ediyorum. Fakat kuran meallerinden okuduğum kadarı ile 5 vakiti çıkartamıyorum. 3 vakit kesin bir dil ve isim ile kuranda buluyorum sabah öglen ve akşam namazını. Araştırmalarımda bana.5 vakite gösterilen ayetlerde ziķir kelimesinin geçmesi yani salat değilde zikkret denmesinden dolayı bunu namaz olarak algılayamiyorum.. Bu çeviri/meali yazdınız ve çok uzun bir sürede yani üzerinde çok araştırmalar yaptınız. Bu yüzden sizin Kuranı Kerimde bulduğunuz namaz vakitleri kaçtır? Cevap verirseniz çok sevinicem teşekkür ederim.

  • Mesut dedi ki:

   Bir düzeltme yapmak istiyorum. Zikret değil tespih et olacak.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   TV’de SEKSENLER diye bir dizi var; oradaki şahsın en çok kullandığı bir cümle: “İCAT ÇIKARMA?!”

   Kişi Kur’an’da neyi bulmak isterse onu bulur?!

   5’e odaklan 5’i bulursun?!

   3’e odaklan 3’ü bulursun?!

   NAMAZ YOK ‘a odaklan hiç bulamazsın: Ohhh yokmuş dersin?!

   Önce neye inandığını, neyi aradığını bil!

   Benim öyle bir arayışım yok!

   Şükür; yaş 56 oldu, bu yaşa kadar bıktık bu konulardan?!

   Kime mazeret sunduğunuzu/sunacağınızı unutmayın: O GİZLEDİĞİNİZİ DE BİLİR!

   Kendinizi aldatmaktan başka işe yaramaz…

   Sülaymaniye Vakfı Sitesine gir orada çok sorunun cevabını bulursun…

   Bir de: MEALİ OKUMADAN SORU SORANLARDAN HOŞLANMIYORUM…

   Eğer gerçekten değer verip okumuş olsaydın ilgili ayete geldiğinde: AYET SANA AÇIKLARDI!

   Ondan sonra bir sürü övgü yazıyorsun bize: Dilin doğrucu, kalbin yalancı?!

   • Mesut dedi ki:

    Hocam sadece sizin meali daha okumadim oda hiç değil bir çok yerine parça parça okudum begendimki kitap yaptim hem kendime hem arkadaşima hediye ettim kalbim yalancı değil. baska meal okudum hatta yeni bitirdim. Basa meallerde cok baktim ozellikle ilgili ayetlere.. Size katiliyorum ne görmek istersem onu görürüm haklısınız. Fakat sorun burda zaten kafamizda bir sürü ogretilmiş hurafeler var. Cok şükür ki bir cogundan kurtuldum Ama namaz olayını çözemedim bu olayda cok tartışılıyor 2 vakit diyeni okuyorum soyledikleri mantikli 3 diyen mantıklı 5 diyen mantıklı yani hepsi düşüncelerimi değiştiriyor. Mesela daha bugün 2 vakit diyen birinin forum sitesinde tartismasini okudum 5 vakit diyen ve benimde delil olarak sundugum bir sürü ayeti çok mantıklı aciklamar yaparak çürütüyor. .. ben yine 5 vakit kilayim derdim o değil benim derdim doğruyu öğrenmek. Hocam rahatsız ettim kusura bakmayin.

    • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

     Estğ. rahatsızlık yok… Yüzyıllardır KÂBE’de Namaz kılınıyor, vakitleri de belli…

     Kafayı boş işlere yormayın…

     Kaç vakit olduğu belli; vakitten çalmak için boş tartışmalar bunlar…

     Kur’an yaşanmak için geldi…

     Namaz dışında başka emirler de var, onları yaşamak için enerjimizi tüketelim…

     Din Forumlardan değil, Kur’an’dan öğrenilir: ANLADIĞIN KADAR YAŞA!..

     • Mesut dedi ki:

      Tamam hocam haklısınız. Teşekkür ederim.

     • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

      Rica ederim…

      5 Vakitte Kâbeyi esas al…

      Merak etme Hz. Peygamber 5 Vakit olarak eda etmiştir.

      Yüzyıllardır Kabede yaşana yaşana günümüze kadar korunmuştur.

      Ayrıca Kur’an’da da vardır: Bizim Meale bak İsra 78. Ayet.

      Onun için okusaydın görürdün dedim.

      Allaha emanetsin…

 10. bakmak lazım dedi ki:

  bilmiyorum bakmak lazım

 11. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben bu gökler ve yer ifadesini şöyle algılıyorum. Gökler yaratılışın(varoluşun) aşamaları(evreleri) yer ise evrenin kendisi yanı arş ın sınırları içindeki tüm alan. Dumansız ateş ifadesini de görünmez(görünür ışıktan daha fazla dalga boylu) ışık olarak düşünüyorum. Yine de en doğrusunu allah bilir. Sizin düşünceniz nedir?

 12. neslihan akçay dedi ki:

  okuduğum pek çok meal arasında beni Allah’a en çok yaklaştıran sizin mealiniz oldu. pdf formatı telefonumda kayıtlı her zaman her yerde hem Allah’ı zikretmek için hem de gerekli konularda bilgi almak için açıp okuyorum..bazen telefonumdan ekran görüntüsü alıp çevremle paylaşıyorum..kaybedersem kendimi eksik hissedeceğim bir meal..Haccda bir ibadet şekliyle ilgili kafamız karıştı ve pekçok farklı görüş ortaya atıldı. mealiniz sayesinde ne yapmam gerektiğini açıp okudum ve uyguladım.Allah’ın emirleri aslında o kadar açık ve bazit ki insanlarlar onu anlaşılmaz yapıyor ve zorlaştırıyor…son olarak yine çok değerli bir mealci hocamızın kitabında yer alan şu alıntı cümleyi eklemek isterim her meal değerlidir ama asıl olan/kutsal olan Kur’an’ı Kerim’in kendisidir..o Allah’ın sözüdür ve o sözün asıl manasını sahibi bilir..bizler elimizden geldiğince anlamaya ve O’na yaklaşmaya çalışıyoruz..vesile olanlardan Allah razı olsun ve yardımıyla desteklesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar