rulet sayi tahmini bahis siteleri

LİDERLİĞİN SIRRI

13 Haziran 2011, Kendine Yatırım, Yorum Yok »

Bilgilendirmeye Yönelik


İlerlemek isteyen bir iş yöneticisi kendine şu soruyu sormalı: “Kendi çalışma kapasitemi arttırmak için ne yapabilirim?” Aklınız yaratıcı olarak bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi size gösterecektir.

Her seviyeden insanlarla yaptığım yüzlerce mülakat sonucunda şunu keşfettim: “Kişi ne kadar büyükse, sizin konuşmanızı sağlamak üzere, sizi cesaretlendirme eğilimi de o kadar fazladır. Ne kadar küçükse de size öğüt verme eğilimi de o denli yüksektir.

 

“Büyük insanlar DİNLEMEYİ tekellerine alır.
Küçük insanlar KONUŞMAYI tekellerine alır.”

Ayrıca şuna dikkat edin: Hangi meslekten olursa olsun, üst düzey liderler zamanlarının çoğunu öğüt almaya harcar, öğüt vermeye değil.

Üst düzey bir yönetici bir karar almadan önce sorar: “Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?”, “Siz ne önerirsiniz?”, “Bu şartlar altında siz ne yapardınız?”, “Bu size nasıl görünüyor?”

Olaya şu açıdan bakın: LİDER karar veren bir makina-insandır. Bir şey üretmek için hammaddeye gereksinim duyarız. Yaratıcı kararlara ulaşmanın hammaddeleri diğer insanların fikir ve önerileridir. Elbette diğer insanların size hazır çözümler vereceğini beklemeyin. Sormanın ve dinlemenin temel sebebi bu değildir zaten. Diğerlerinin fikirleri, sizin fikirlerinizin doğmasında bir kıvılcım etkisi yapmaya yarar. Böylece zihniniz daha yaratıcı olur.

<<Kulaklarınız bilgi giriş kapılarıdır. Onlar zihinlerinizi hammadde ile besler.

Bu hammaddeler de ‘yaratıcı güce’ dönüştürülebilir.

Konuşmakla hiçbir şey öğrenemeyiz.

Ama sorup dinleme ile öğrenmenin sınırı yoktur.>>

 

 

[Dr. David J. SCHWARTZ, ‘Büyük Düşünmenin Büyüsü’ adlı kitabından, Sistem Yayıncılık, İst.]

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar