İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi

02 Nisan 2013, Kur'an Meali ve Sünnet Kitabımız (oku veya indir), 33 Yorum »

İNİŞ SIRASINA GÖRE KUR’AN’IN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

(Canım Anacığım Münevver Hatun ve Babacığım Hasan Onbaşının Aziz Hatıralarına Hediyemdir: Dualarınızda olsunlar lütfen).

 

 

 

(Oku ya da İndir)

İNİŞ SIRASINA GÖRE KUR’AN’IN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Ekonomik durumlardan dolayı bastırıp Kitapçılara veremediğimiz için elimizde; KİTAP olarak okumayı sevenler için bir miktar var vardır ve şu linki tıklayarak Sipariş vermeleri mümkündür (eğer herhangi bir YAYINEVİ Mealimizi basmak isterse: 0 (532) 281 84 07 no.lu Telefonumuzdan bize ulaşabilir).

https://www.sadikturkmen.com/online-meal-siparisi/

|

ÖNEMLİ; Facebook, Twitter vs. gibi Sosyal Medya Hesaplarından paylaşan Arkadaşlarımın dikkatine?! Mealimizden herhangi bir Ayeti paylaştığınızda sizden ricamız, daha çok insanın Kur’an Mealimize ulaşabilmesini sağlamak için linki de eklemeniz, teşekkürler.

 

Örnek:

1. YARATAN Rabbinin adıyla oku/okuyup paylaş![*]
2. O insanı alaktan (embriyodan/bir hücreden)[**] yarattı.
3. Oku, Rabbin sayısız ikram edendir.
4. O, kalem ile öğretti.
5. (O), insana bilmediklerini öğretti. [ALAK SURESİ’nden]

___________________________________
Kaynak: https://www.sadikturkmen.com/kuranmeali/
(Sizler de Ücretsiz PDF olarak Cep ve Bilgisayarınıza indirebilirsiniz).

 

Kur’an Mealimizin PDF çalışması buradan okunabileceği gibi İNDİRİLMEYE de uygun hale getirilmiştir çok şükür. Bir ara sistemi çalıştıramamıştık. Ben anlamadığım için bilen bir arkadaş ta o dönemler bulamadım: 30 Binin üzerinde insanın indirdiğini biliyoruz; o günden sonra da işte görüldüğü gibi indiriliyor ve okunuyor, binlerce şükür olsun: Sadece Türkiye’den değil, onlarca Türkçe konuşan, Türk Dilini okuyabilen insanlar tarafından indiriliyor; buna Çin, Japonya, Amerika vs. ‘de dahil. (İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi)

Mealimizi sitelerinde yayınlamayı düşünen arkadaşlarımız tek kelime değişiklik yapmadan ve adımızı da belirtmek koşuluyla yayınlayabilirler!

Kurduğunuz, kuracağınız İnternet Sitelerinizde diğer Meal Sahiplerinin Mealleriyle KARŞILAŞTIRMALI olarak vs. bize danışmadan alabilir, Sitenizde kurabilirsiniz: [email protected] ‘a da link atarsanız çok mutlu oluruz, biz de sizlere destek oluruz…

Şükürler olsun her geçen gün Sitelerinde yayınlayan arkadaşlarımızın sayısı artıyor.

Bu vesileyle sizden ricamız: Kur’an Mealimizin TEK KELİMESİ’nde bile değişiklik yapılmasına izin vermiyoruz, veremeyiz; bilginize sunarız. Birkaç yılda bir güncelliyor ve bu Resmi Sitemizde yayınlıyoruz… (İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi)

İş Adamlarımız bu arada en az 1000 Adet olmak üzere ANNE-BABALARININ Aziz Hatıralarına bastırıp ÜCRETSİZ olarak bulundukları İl ve İlçelerde bizden izin alarak bastırıp dağıtabilirler: Ben de bu çalışmayı Anne-Babamın Aziz Hatıraları için kendilerine TELİF HAKKIMI karşılıksız helâl edeceğimi bilmelerini isterim… Gerekirse bizim bastırdığımız Matbaa’nın Telefonunu veririz, daha ekonomik bastırmaları mümkündür.

Yine bu vesileyle; herhangi bir Yayınevi bizden habersiz basıp/bastırıp para karşılığında asla satışını yapamaz, yine Yasal Haklarımızın Saklı olduğunun bilinmelerini isteriz.

Saygılarımla,
SADIK TÜRKMEN

Mealimizi İnternet Sitelerinde Karşılaştırmalı olarak okuyabilirsiniz!

Dileyen herkes, linkleri tıklayarak Mealimizi site üzerinden okumakla birlikte onlarca farklı meal ile kıyaslama yaparak/karşılaştırarak okuyabilir, araştırma yapabilir:

http://www.mealler.org/YazarinTumMealleri.aspx?id=052

Burada tam 55 farklı Meal var: http://www.mealler.org/Yazarlar.aspx

Şimdi vereceğim sitede ise tam 40 farklı Meal ile herhangi bir ayeti karşılaştırabilme imkanına sahipsiniz:

http://www.kuranmeali.org/1/fatiha_suresi/1.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx|

 

KARŞILAŞTIRILMALI KUR’AN MEALLERİ

BU ARADA SİTELERİNDE YAYINLAYAN YENİ WEB SAYFALAR;
TÜM BU KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYOR, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ…

AŞAĞIDAKİ LİNKLERDE: Mealimizi İnternet Sitelerinde Karşılaştırmalı olarak okuyabilirsiniz ve aynı zamanda bu Androaid Cep Telefonları için de tasarlanmış pek çok Kur’an Meali Promlarında da varız, Program İndirme butonundan arayabilirsiniz.

Dileyen herkes, linkleri tıklayarak Mealimizi Site üzerinden Bilgisayarında okumakla birlikte onlarca farklı Meal ile Kıyaslama yaparak/karşılaştırarak okuyabilir, araştırma yapabilir:

http://www.mealler.org/YazarinTumMealleri.aspx?id=052

Burada tam 55 farklı Meal var: http://www.mealler.org/Yazarlar.aspx

Şimdi vereceğim sitede ise tam 40 farklı Meal ile herhangi bir ayeti karşılaştırabilme imkanına sahipsiniz:

http://www.kuranmeali.org/1/fatiha_suresi/1.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx|

https://www.scribd.com/mobile/document/254865524/%C4%B0ni%C5%9F-S%C4%B1ras%C4%B1na-Gore-KURAN-MEAL%C4%B0-Sad%C4%B1k-TURKMEN-Layout-1-pdf

http://www.kuranayetleri.net/sadik-turkmen-meali

http://www.kuranilmi.com/mealler_pdf/

http://www.envarulkuran.com/2016/03/21/alak-suresi-7-ayeti-turkce-kuran-mealleri-96alak-7/

http://kalkveuyar.net/kuranmeali/Ayetler/AyetDetay?ayetid=68&sureid=36&yazarid=15

https://nefes21.com/content/214

Mealimiz karşılaştırmalı olarak siz Değerli Okuyucularımızın hizmetine sunulmuş olup aynı zamanda 40’a yakın Kur’an Meali ile de kıyas yapabilme imkânı bulabileceğiniz sitelerin sayısı da her geçen gün artıyor; bu şu demektir: Daha çok insana ulaşıyor, ne kadar şükretsem azdır. (İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi)

Tabi bunlar benim tespit edebildiklerim; binlerce insana ulaşabilmenin huzuru ve mutluluğu var.

İnsanlar kıyaslama yaptıktan sonra bir vesile ile internetten bulup şükranlarını bildiriyor, demek ki hedeflediğimiz şey Rabbimin lütfuyla yerini buluyor.

Yani dünyada girilmedik konut bırakmayacağız: Şimdilik Türkçe konuşan ve bilen ülke ve insanlar acil hedef; ilk hedef ise İngilizce konuşanlar, orta hedef Çince, nihai hedef ise inşaallah tüm global dünya dillerine çevirisi yaptırılıp ulaşmak.

|

KENDİNİ TANIMAK İSTİYORSAN;
KUR’AN’I ANLADIĞIN BİR DİLDE OKUMALISIN?!

VE EĞER YARATAN RABBİN ADINA OKURSAN,
(yani O’nu razı etmek ve O’ndan razı olmak için yaşarsan):
KESİNLİKLE O SENİN KALBİNDE BİR FURKAN[*] VAREDER?!

[*] FURKAN: Doğru ile yanlışı, yalan ile iftirayı, doğru bilinenle yanlış bilineni, hak ile batılı, yanlışı doğrudan ayırdedebilme özelliği, yeteneği, becerisi, gücü, melekesi yaratır sizde (yani size lûtfeder); kalbinizde, aklınızda, beyninizde: Bu O’nun vaadidir!

|

Piyasayı yani Dağıtımcıları ve Kitabevlerini doyuracak kadar elimizde Kitap mevcut olmadığından sadece bu Linkten bize ulaşan Okuyucularımızın taleplerini elimizde mevcut olan Birkaçyüz Adet Meal tükenene kadar KİTAP olarak okumayı sevenlerin Siparişleriniz karşılanacaktır.

|

PDF OLARAK ÜCRETSİZ İNDİR LİNKİ

https://www.sadikturkmen.com/kuranmeali/

Dilerseniz yukarıdaki Linkten PDF olarak Cep Telefonlarınıza ya da Bilgisayarlarınıza Ana-Babacığımın Aziz Hatıralarına Hediye olarak (ücretsiz) indirebilirsiniz. Dualarınızda kendi geçmişinize dua yollarken, ana-babamı anarsanız mutlu olurum, Allah şimdiden dualarınızı kabul etsin ve sizlerden razı olsun (Amin).

|
HUKUK USÛLÜ VE SÜNNET (Kitabımızı Pdf olarak indirebilirsiniz);

https://www.sadikturkmen.com/hukuk-usulu-ve-sunnet/

KUR’AN’I TERTİL PROGRAMIM;
https://www.sadikturkmen.com/kurani-anlamaya-calisma-programim/

MEALİMİZ İLE İLGİLİ TV PROGRAMI;
https://youtu.be/GHunbET-Fvg

GAZETECİ YAZAR SAYIN ERTUĞRUL ÖZKÖK’ÜN KÖŞE YAZISI:
http://www.hurriyet.com.tr/artik-kurani-anliyorum-11849391

YOUTUBE KANALIMIZ;
https://www.youtube.com/channel/UCqX1lnUxMAHZwaddBzUzAuQ

 

Kıymetli ve Saygıdeğer Vatandaşlarımız;

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti’nde İTİKAT, İBADET, AHLÂK seçiminde vatandaşlar hürdür. Kur’an’a inanan da inanmayan da Devlet uygulamalarında eşit muamele görürler.

Kur’an’da 114 Sure/Bölüm, “6236 Ayet/Cümle var. İtikat, İbadet, Ahlâk konulu Ayetler; “Önerilerimi kabul edin”  davetine ‘EVET’ diyenler içindir.

Kur’an da insanoğlunun yaratılış gayesini, hayatın nihai anlamını açıkça ifade eden pek çok ayet vardır. Bunlardan birisi bütün insanlığı birlikte ilgilendirir: “(Dünyayı) imar etmeye memur kılarak yaşatan da O’dur!” (Hud Suresi: 61) Bu ayet başta Ragıp el-İsfahani olmak üzere pek çok  bilgin tarafından müstakil eserlerde ele alınmış, bilhassa Farabi ve İbn-i Haldun gibi filozoflara ilham kaynağı olmuştur. (İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi)

İnsanoğluna dünya hayatında bahşedilen zaman dilimine “ömür” denilmiştir. Ömür, imar ile aynı kökten gelir. İmar ile geçmeyen ömür, ömür değildir. İmar ile geçmeyen ömür mamur olamaz.  Resul-i Ekrem’e izafe edilen bir haber aktarımına göre, kıyamet gününde insanın sorguya çekilmeden yerinden kımıldamayacağı hususların başında, gençliğini nerede çürüttün, gelir. Kişiye “ömrünü nerede/ne yaparak geçirdin” diye sorulacaktır.Bu haber aktarımı Tekasür Suresi son ayeti ile uyumludur: “Sonra kesinlikle (size verdiğim) bütün nimetlerden sorguya çekileceksiniz.” (Tekasür Suresi: 8)

Farabi’nin “Erdemliler Şehri” yani el-Medinetü’l-Fadıla’daki ifadesine göre her fert mimardır. Dolayısıyla her ferdin imar etmek, mimar olmak, mamur etmek gibi bir sorumluluğu herkesin çıkarınadır.

Ancak gönüller imar edilmeden, yürekler tamir edilmeden, beldeler, şehirler imar edilmeden de yeryüzü imar edilemez.

İbn Haldun’un “Umran” adını verdiği medeniyet tasavvuru, insanın ve kâinatın birlikte imar edilmesini öngörür. Ona göre insanlığın yeryüzünde bir umranı gerçekleştirmek gibi bir sorumluluğu vardır.

İnsanlar; yeryüzünü talan etmek için değil, imar etmek için yaratılmış işçilerdir; tıpkı  işçi arılar gibi!

“(Dünyayı) imar etmeye memur kılarak yaşatan da O’dur.” (Hud Suresi: 61) ayetini ilk hareket noktası alarak bir İMAR ÜNİVERSİTESİ kurulabilir. Dünyanın, ülkenin tamamı için imar planları hazırlanabilir. Kaynaklar daha verimli kullanılabilir.

İnsan hakları, insan-insan ilişkileri ve bilim ile ilgili ayetler için üniversitelere görev verilebilir. Üniversiteler: Ayet + Akıl + Bilim Işığında; Ayet + Akıl + Bilim ile çelişmeyen  uygulama projeleri  yapabilir ve  yasa taslakları  hazırlayabilir. Parlamenterler  meclise  sevk edebilir. Mecliste kabul edilirse; resmi gazetede yayınlanıp uygulamaya geçilir.

Neticede Devlet ve Ricali; ortak işlerimizi yapmak için aramızdan seçtiğimiz, atadığımız, yetki ve imkân verdiğimiz vatandaşlarımızdır!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILABİLİRSİNİZ!
https://www.facebook.com/groups/dunyakuranokuyanlartoplulugu/

 

 

“İniş Sırasına Göre Kur’an’ın Türkçe Çevirisi” için 33 cevap

 1. Mehmet Elmas dedi ki:

  İşte bu sayın abim Allah Senden Razı olsun Çok güzel bir hizmet Kitap olarak ulaştıramadıklarımıa maillede yollayabileceğiz çok güzel bir düşünce Rabbim Seni Cennetine alsın İnşaallah.Amin.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   Amin, değerli Mehmet Elmas kardeşim; inşaallah hep beraber orada buluşur ve bu dünyada yaptıklarımızı uzun uzadıya konuşuruz… Allah senden de razı olsun; çevrendeki insanlara katkıda bulunmak için onlarca Kur’an Meali alıp dağıttın; O GÜN inşaallah yaptıklarına şahitlik edenlerden olurlar… Çalışmalarında başarılar diliyorum.

 2. Samih Uylaş dedi ki:

   

  Samih Uylaş Eyvallah Üstad’im cok güzel bir hizmeti, taçlandirmişsın… Allah razı olsun…

   

 3. Faruk CONBALAR dedi ki:

  Allah meydana getirmiş olduğunuz bu eserin her harfi adedince Hakka yürüyen değerli ananız ve kıymetli babanıza ALLAH Rahmet eylesin  ve siz ve ailenizden de ALLAH razı olsun.

 4. sabri ünal dedi ki:

  Sadık Bey Üstad, Allah hayrınızı kabul etsin…
  Bu kitap epub formatında sitenizde yer almamış; malesef İdefix E-kitap olarak satışını da kapatmış. Acaba meali epub formatında da paylaşmanız mümkün olabilir mi?
  Dünyanın başka bir köşesinler selamlar hürmetler; hayırlı Günler.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   Teşekkür ederim ilginize, Allah razı olsun Sabri kardeşim.

   Webmaster arkadaşıma bu mesajınızı geçtim; epub formatının ne olduğunu bilmiyorum. Yapılabilirse hemen yaparız inş.

   Pdf olarak indiremiyor musunuz?

 5. mehmet halil özel dedi ki:

  hocam çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık . birde nuzul ‘a göre ayet ayet gelişi gibi bir çalışma olsa ne güzel olurdu.

 6. Mesut dedi ki:

  Hocam ALLAH razı olsun sizden verdiğiniz emek parayla satın alınacak bir emek değildir. İnşallah durumu biraz kuvvetli kişilerce desteklenir ve kitabınız basılır. Ben indirdiğim dosyayı kendi imkanimla kitap yaptırıp 3-4 kisiye hediye edicem. Hakkınızı helal edin.

 7. Ufuk dedi ki:

  Sayın hocama hangi tefsiri okumamızı önerdiğini sormak istiyorum….
  Saygılarımla

 8. Mesut dedi ki:

  Hocam hakkınızı helal etmedinizmi? Cevap vermedizde

 9. Mesut dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm. Mealinizi daha okuyamadim fakat en yakın zamanda başlayacağım inşallah. Size bir soru sormak istiyorum mümkünse. Namaz vakitleri hakkında.. Bu soru epeyce kafamı karıştırmıştırmış durumda. Ben 5 vakit namazımı kılmaya gayret ediyorum. Fakat kuran meallerinden okuduğum kadarı ile 5 vakiti çıkartamıyorum. 3 vakit kesin bir dil ve isim ile kuranda buluyorum sabah öglen ve akşam namazını. Araştırmalarımda bana.5 vakite gösterilen ayetlerde ziķir kelimesinin geçmesi yani salat değilde zikkret denmesinden dolayı bunu namaz olarak algılayamiyorum.. Bu çeviri/meali yazdınız ve çok uzun bir sürede yani üzerinde çok araştırmalar yaptınız. Bu yüzden sizin Kuranı Kerimde bulduğunuz namaz vakitleri kaçtır? Cevap verirseniz çok sevinicem teşekkür ederim.

  • Mesut dedi ki:

   Bir düzeltme yapmak istiyorum. Zikret değil tespih et olacak.

  • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

   TV’de SEKSENLER diye bir dizi var; oradaki şahsın en çok kullandığı bir cümle: “İCAT ÇIKARMA?!”

   Kişi Kur’an’da neyi bulmak isterse onu bulur?!

   5’e odaklan 5’i bulursun?!

   3’e odaklan 3’ü bulursun?!

   NAMAZ YOK ‘a odaklan hiç bulamazsın: Ohhh yokmuş dersin?!

   Önce neye inandığını, neyi aradığını bil!

   Benim öyle bir arayışım yok!

   Şükür; yaş 56 oldu, bu yaşa kadar bıktık bu konulardan?!

   Kime mazeret sunduğunuzu/sunacağınızı unutmayın: O GİZLEDİĞİNİZİ DE BİLİR!

   Kendinizi aldatmaktan başka işe yaramaz…

   Sülaymaniye Vakfı Sitesine gir orada çok sorunun cevabını bulursun…

   Bir de: MEALİ OKUMADAN SORU SORANLARDAN HOŞLANMIYORUM…

   Eğer gerçekten değer verip okumuş olsaydın ilgili ayete geldiğinde: AYET SANA AÇIKLARDI!

   Ondan sonra bir sürü övgü yazıyorsun bize: Dilin doğrucu, kalbin yalancı?!

   • Mesut dedi ki:

    Hocam sadece sizin meali daha okumadim oda hiç değil bir çok yerine parça parça okudum begendimki kitap yaptim hem kendime hem arkadaşima hediye ettim kalbim yalancı değil. baska meal okudum hatta yeni bitirdim. Basa meallerde cok baktim ozellikle ilgili ayetlere.. Size katiliyorum ne görmek istersem onu görürüm haklısınız. Fakat sorun burda zaten kafamizda bir sürü ogretilmiş hurafeler var. Cok şükür ki bir cogundan kurtuldum Ama namaz olayını çözemedim bu olayda cok tartışılıyor 2 vakit diyeni okuyorum soyledikleri mantikli 3 diyen mantıklı 5 diyen mantıklı yani hepsi düşüncelerimi değiştiriyor. Mesela daha bugün 2 vakit diyen birinin forum sitesinde tartismasini okudum 5 vakit diyen ve benimde delil olarak sundugum bir sürü ayeti çok mantıklı aciklamar yaparak çürütüyor. .. ben yine 5 vakit kilayim derdim o değil benim derdim doğruyu öğrenmek. Hocam rahatsız ettim kusura bakmayin.

    • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

     Estğ. rahatsızlık yok… Yüzyıllardır KÂBE’de Namaz kılınıyor, vakitleri de belli…

     Kafayı boş işlere yormayın…

     Kaç vakit olduğu belli; vakitten çalmak için boş tartışmalar bunlar…

     Kur’an yaşanmak için geldi…

     Namaz dışında başka emirler de var, onları yaşamak için enerjimizi tüketelim…

     Din Forumlardan değil, Kur’an’dan öğrenilir: ANLADIĞIN KADAR YAŞA!..

     • Mesut dedi ki:

      Tamam hocam haklısınız. Teşekkür ederim.

     • Sadık TÜRKMEN dedi ki:

      Rica ederim…

      5 Vakitte Kâbeyi esas al…

      Merak etme Hz. Peygamber 5 Vakit olarak eda etmiştir.

      Yüzyıllardır Kabede yaşana yaşana günümüze kadar korunmuştur.

      Ayrıca Kur’an’da da vardır: Bizim Meale bak İsra 78. Ayet.

      Onun için okusaydın görürdün dedim.

      Allaha emanetsin…

 10. bakmak lazım dedi ki:

  bilmiyorum bakmak lazım

 11. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben bu gökler ve yer ifadesini şöyle algılıyorum. Gökler yaratılışın(varoluşun) aşamaları(evreleri) yer ise evrenin kendisi yanı arş ın sınırları içindeki tüm alan. Dumansız ateş ifadesini de görünmez(görünür ışıktan daha fazla dalga boylu) ışık olarak düşünüyorum. Yine de en doğrusunu allah bilir. Sizin düşünceniz nedir?

 12. neslihan akçay dedi ki:

  okuduğum pek çok meal arasında beni Allah’a en çok yaklaştıran sizin mealiniz oldu. pdf formatı telefonumda kayıtlı her zaman her yerde hem Allah’ı zikretmek için hem de gerekli konularda bilgi almak için açıp okuyorum..bazen telefonumdan ekran görüntüsü alıp çevremle paylaşıyorum..kaybedersem kendimi eksik hissedeceğim bir meal..Haccda bir ibadet şekliyle ilgili kafamız karıştı ve pekçok farklı görüş ortaya atıldı. mealiniz sayesinde ne yapmam gerektiğini açıp okudum ve uyguladım.Allah’ın emirleri aslında o kadar açık ve bazit ki insanlarlar onu anlaşılmaz yapıyor ve zorlaştırıyor…son olarak yine çok değerli bir mealci hocamızın kitabında yer alan şu alıntı cümleyi eklemek isterim her meal değerlidir ama asıl olan/kutsal olan Kur’an’ı Kerim’in kendisidir..o Allah’ın sözüdür ve o sözün asıl manasını sahibi bilir..bizler elimizden geldiğince anlamaya ve O’na yaklaşmaya çalışıyoruz..vesile olanlardan Allah razı olsun ve yardımıyla desteklesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar