Kur’an Nasıl Okunmalıdır

12 Kasım 2017, Çeşitli Görüşlerimiz, Hidâyet Rehberimiz Ayetler, Kur'an Çalışmalarımız, Kur'an Mealimiz Hakkında, Mealimiz İnternet Ortamında, Yorum Yok »

Kur’an Nasıl Okunmalıdır?

|

KUR’AN’I ANCAK ALLAH’IN DEDİĞİ GİBİ OKURSAK,
KUR’AN’I YİNE İNŞ. O’NUN DEDİĞİ GİBİ ANLAMIŞ OLURUZ?!

Kur’an ancak Allah’ın dediği gibi okunursa anlaşılabilir

Bu kısa yazıda Kur’an’ı Anlamak ve Yaşamak için KARAR VERMİŞ ve bu yola çıkmış insanlara ışık tutması açısından 57 yıllık yaşamımın 40 yıllık tecrübeyle sabit tespitlerimi bulacaksınız, umarım faydalı olur!

~ “Beni ben istediğim için Kur’an’a/Hidayet Yoluna yönlendiren Allah’a sonsuz şükürler olsun! Eğer ben istemeseydim bugün halâ 20’li yaşlarda bulunduğum şirk bataklığında olmam kaçınılmaz olurdu?!”

~ “1976 yılında (16 yaşımda iken) zihnimde başlayan sorulara 1978-1979’lu yıllarda KUR’AN MEALİ okumaya başlayarak CEVAP VEREN Yüce Rabbime beni tek başıma bırakmadığı için bir kez daha şükrederim.”

~ “19-20 ‘li yaşlarımda DOĞUŞTAN MÜSLÜMAN olunmadığını, yalnız TERTEMİZ BİR İNSAN olarak doğduğumun ve sonra doğduğum, içinde yaşadığım toplumun ÖRTÜSÜYLE AKLIMI ÖRTTÜĞÜMÜN ve ATALARIMIN DİN ANLAYIŞINA sahip olduğumun bilincine var(dır)ıp: MÜSLÜMAN olabilmenin BİLİNÇLİ BİR SEÇİM olduğunun farkına Ayetleriyle algılamamı/anlamamı sağlayan Yüce Rabbimi her türlü noksanlıklardan tenzih ederek hamd’te bulunurum.”

|

Arapça-Türkçe Kur’an Meali Çalışmamızın örnek tasarımı.

|

BU HAMDELEDEN SONRA;
ALLAH’IN DEDİĞİ GİBİ OKUNMAZSA KUR’AN:
ŞU BİLİNSİN Kİ, KESİNLİKLE EKSİK VE YANLIŞ ANLAŞILABİLİR?!

Kur’an’ı Anladığı Dilde İlk Kez Okumaya Başlayacaklar olanlara önerim mutlaka İNİŞ/NÜZÛL SIRASINA GÖRE okumalarını tavsiye ederim.

http://www.kuranayetleri.net/sadik-turkmen-meali

Tıkladıktan sonra yapmanız gerekenleri sıralıyorum:

1) Bu linki tıklayın, orada: Nüzul Sırası, çıkar siz Nüzul Sırası olanı seçin.

2) Nüzul sırasını seçtikten sonra 1-114 arası tüm Sureleri sıralar ama yok siz hemen yanda Mekke Döneminde inen Sureleri istiyorum derseniz 1 Alak – 83 Mutaffifin arası 83 Sure çıkar, geri kalan 31 Sure Medeni Surelerdir. Nüzul Sırası kısmını seçtiğinizde Bizim Mealimiz zaten Mekke’de inen Surelere göre sıralandığı için 114 Sure’nin tamamı karşınıza çıkacaktır. (Kur’an Nasıl Okunmalıdır)

Dileyen Normal Tertibe/Sıralamaya göre de okuyabilir!

Hem yukarıda verdiğim linkten ya da şu linkten:
http://www.mealler.org/YazarinTumMealleri.aspx?id=052

|

|

MEALİMİZ İLE İLGİLİ ÖN BİLGİ

Bizim Kur’an Mealimiz Türkiye’de bir ilk olarak İNİŞ SIRASINA GÖRE tasarlanmıştır. Tabi sonradan bazı Meal Sahipleri de bu tasarımı ek olarak yayınladılar. İlk yayınladığımızda bizi eleştirenler bile mecbur kaldılar, çünkü: İnsanlardan çok talep gelince, mecbur kaldılar; çok ta iyi yaptılar, tüm Meal Sahibi Hocalarımıza teşekkürü bir borç bilirim: Kur’an adına taş üstüne taş koyan herkese her zaman minnet duymuşumdur, Allah hizmetlerinden razı olsun inş. (Kur’an Nasıl Okunmalıdır)

1- Öncelikle yalnızca Allah’a teslim (yani Müslüman) olmaya karar verip okumalıyız. (Alak Suresi: 1-5. Ayetlerdeki Emir ve Tavsiyeler gereği).

2- Kur’an’ı anladığımız dilde mutlaka Allah’ın yol gösterdiği şekilde ve hangi zaman diliminde okumamız gerektiğini istiyorsa: O ZAMAN DİLİMİNDE OKUMALIYIZ?! Yani vücudumuzun ve zihnimizin yorgun/bulanık olmadığı; ARI DURU bir zaman dilimi olan GECENİN SESSİZLİĞİNDE… Ben demiyorum ki, illa Saat gece 12’de yatın 3’te kalkıp okuyun: Akşam iş dönüşü eve gelindiğinde yemek yiyip, biraz dinlendikten sonra ne yaparız: TV izleriz… Tamam izlemeyin demiyorum, izledikten sonra bir süre sessiz sakin uzun oturun, gözlerinizi yumun ve biraz vücudu dinlendirin, sonra: KALKIN VE ELİNİZE CEP TELEFONUNUZU ALIP KUR’AN MEALİ OKUMAYA BAŞLAYIN veya KİTAP olarak varsa İNİŞ SIRASINA GÖRE okuyun. (Müzzemmil Suresi: 1-10. Ayetlerdeki Emir ve Tavsiyeler gereği).

http://www.kuranayetleri.net/sadik-turkmen-meali

İşte okuyacağınız linki de veriyorum, yukarıda da verdim ve nasıl kullanmanız gerektiğini izah ettim biliyorsunuz. (Kur’an Nasıl Okunmalıdır)

3- Kur’an’ı anlamak ve anladıklarımızı öncelikle kendi yaşamımıza yürürlüğe koymak gibi algılayıp ne anlıyorsak hemen uygulamaya koymalıyız. (Müddessir Suresi: 1-7. Ayetlerdeki Emir ve Tavsiyeler gereği).

Şöyle ki:

Her bir ayeti okuduğumuzda şu soruyu sormalıyız Allah’a/Kur’an’a/Ayete;

~ Ey Rabbim: YAPMAMI istediğin emrin nedir; emrine amadeyim, buyur! (EMİR: YAP)

~ Ey Rabbim; KAÇINMAMI istediğin emrin nedir, emrine amadeyim, buyur! (EMİR: YAPMA)

~ Ey Rabbim; TAVSİYEN nedir, tavsiyene açığım: Neyi yapmamı istersen onu yaparım, neden kaçınmamı istersen ondan kaçınırım, tavsiyeni de emir telakki ederim, buyur! (TAVSİYE: YAPIP YAPMAMAKTA SERBESTLİK VARDIR; yaparsan sevap/hesabına bir iyilik yazılır, yapmazsan aleyhine bir kötülük yazılmaz. Allah’ın şunu şunu yapmak sizin yararınızadır, şundan şundan kaçınmanız da sizin yararınızadır şeklinde gelen tavsiyeleri kullarının iyiliğinedir: Bana göre %50-50 Emir (yapabilirsin) ve Nehiy (yapmayabilirsin) şeklinde algılanarak aleyhimize olan kötülük ve tehlikelerden kurtulmuş oluruz, diye düşünüyorum, çok yaşadım çünkü… (Kur’an Nasıl Okunmalıdır)

~ Ey Rabbim; GEÇMİŞ, ŞU AN ve GELECEK ile ilgili vereceğin tüm BİLGİLERE açığım ve almaya hazırım, buyur! (BİLGİLENDİRME)

Yani bir ayette: Emirler vardır, Yasaklar vardır, Tavsiyeler vardır, Bilgilendirme vardır?!

Kur’an Ayetlerine bu şekilde yaklaşırsak aslında o kadar kolay anlaşılır olduğunun farkına varacak ve kesinlikle her gün en azından birkaç sayfa sıkılmadan okuyacaksınız: Bir de İNİŞ SIRASINA GÖRE okursanız, bana güvenin çok daha mutlu hissedeceksiniz kendinizi, neden mi: Anladığınız için kalbiniz mutmain olacak… İnsanın özelliklerindendir: Okuduğunu anlamadığında sıkılır ve terkeder?!

 

Kur’an Nasıl Okunmalıdır

Ben 1970’li yıllardan itibaren Kur’an’ı Anladığım dilde okumaya başladığımda, Ayetlerin yönlendirmesiyle aklımızı çalıştırarak Rabbimiz bize lütfetti ve yol gösterdi.

Her zaman söylerim; Kur’an Allah’ın dilediği (murad ettiği) şekilde okunmazsa gereği gibi anlaşılması zorlaşır. Tamam insanlar Kur’an’a nasıl yaklaşırsa Kur’an kendisini onların istediği şekilde KENDİSİNİ OKUYANA AÇAR, bunu inkâr etmemiz mümkün değildir: Yanisi şu, eğer kişi EDEBİYAT ‘ta iyi olmak istiyorsa iyi olur. Sanat’ta iyi olmak istiyorsa iyi olur. Matematik’te iyi olmak istiyorsa iyi olur. Fen’de iyi olmak istiyorsa iyi olur vs. vs.

Yok ama bütün bunlarla birlikte: ASIL GAYESİ KUR’AN’I YAŞAMAK VE AHİRETE HAZIRLANMAK İSET ALLAH YOLUNU ONA GÖRE AÇAR KİŞİNİN!

İşte size: BİR KUR’AN MEALİ NASIL OKUNMALIDIR ‘a en güzel örnek çalışmalar ile ilgili linkleri buraya koyuyorum… Bu 3 Sure’den yola çıkarak Kur’an’daki 114 Sureye bunu uygulayabilirsiniz, okuyun ve görün ne kadar mutlu ve huzurlu olacaksınız: KUR’AN’I ANLAYABİLDİĞİNİZ İÇİN, haydi şimdiden yolunuz açık olsun v bu yazıyı okuyor olduğunuz için de: YÜCE RABBİM İNŞAALLAH (yeni başlayanlara) HİDAYETİYLE (ayetlerin ışığıyla) YOL GÖSTERİCİNİZ (yol göstericimiz) OLUR, dualarımdasınız…

 

KUR’AN NASIL OKUNMALIDIR

İŞTE O ÖRNEK HZ. PEYGAMBER, ASHABI VE TOPLUMU BÖYLE OLUŞTU!

 

BİRİNCİ İNEN SURE; Alak Suresi’nden örnekleme:

https://www.sadikturkmen.com/bir-kuran-mealinden-hukum-cikarmada-ornek-bir-calisma-alak-suresi-inis-sirasi-1/

 

İKİNCİ İNEN SURE; Kalem Suresi’nden Örnekleme:

https://www.sadikturkmen.com/bir-kuran-mealinden-hukum-cikarmada-ornek-bir-calisma-kalem-suresi-inis-sirasi-2/

 

ÜÇÜNCÜ İNEN SURE; Müzzemmil Suresi’nden Örnekleme:

https://www.sadikturkmen.com/bir-kuran-mealinden-hukum-cikarmada-ornek-bir-calisma-muzzemmil-inis-sirasi-3/

 

ŞİMDİ DE DİLERSENİZ;
EN ÖNEMLİ KONUYA AÇIKLIK GETİRELİM?!

BİR KUR’AN MEALİNDEN HÜKÜM ÇIKARILMAZ, diyen Hocalarımıza cevap niteliğinde de olur inş. Birkaç önemli konu üzerine yaptığımız ve bu sitede de yayınladığımız o çalışmaların linkini de buraya koyayım, ARAŞTIRMACI Kardeşlerimiz umarız faydalanırlar.

 

KUR’AN’DAN HÜKÜM ÇIKARMAK NE DEMEKTİR?

https://www.sadikturkmen.com/kurandan-hukum-cikarmak-ne-demektir/

 

KUR’AN ALLAH’IN DİLEDİĞİ/İSTEDİĞİ GİBİ OKUNURSA;
HERKES KENDİ HAYATININ HÜKMÜNÜ (UYGULAMA KARARLARINI) KUR’AN’DAN ÇIKARABİLİR?!

İşte Örnekler;

ZEKAT HÜKMÜ VE AÇILIMI
https://www.sadikturkmen.com/bir-kuran-mealinden-hukum-cikarmada-ornek-bir-calisma-zekat-hukmu-ve-acilimi/

 

TİCARET HÜKMÜ VE AÇILIMI
https://www.sadikturkmen.com/bir-kuran-mealinden-hukum-cikarmada-ticaret-tavsiyesi-ornek-bir-calisma/

 

BU VESİLEYLE;
RASÛLLERİN HAREKET METODLARI GÜNÜMÜZDE,
NASIL ÖRNEK ALINABİLİR KONULU ARAŞTIRMAMIZI DA BİLGİNİZE SUNALIM!
https://www.sadikturkmen.com/rasullerin-hareket-metodunu-gunumuzde-ornek-alma-denemesidir/

 

Bizim sitemizden de dilerseniz Cep Telefonlarınıza, Bilgisayarlarınıza indirip okuyabilirsiniz…

https://www.sadikturkmen.com/meal/

 

SİZİ İÇİNİZDEN UYARAN ELÇİLER GELMEDİ Mİ?!

Cehenneme atıldıktan sonra o insanlara; yani bu o insanlar, bizler de olabiliriz ya da bugün Mekke ve Medineliler de olabilir: Bu ayeti bugün inmiş gibi kabul eder ve dinlersek:

https://youtu.be/_2Ur3JMvIrY

~ “Benim anlayışıma göre işte bugün o uyarıcı Elçiler bu ayetler olur?!” (Sadık TÜRKMEN)

 |

AYETLERİ OKURKEN MUTLAKA BU DÖRT TEMEL (EMİR, NEHİY, TAVSİYE VE BİLGİLENMEK) ÜZERİNE DÜŞÜNEREK OKUMALIYIZ!..

Eğer bu YAZIMIZ size hitabettiyse ve memnun kaldıysanız ya da bir sorunuz olursa lütfen: Bir Yorum düşün ve mutlaka Sosyal Medya Hesaplarınızda paylaşın, olur mu? Daha çok insanın uyarılmasına katkıda bulunarak vesile olalım: Allah şimdiden gayretlerinizi kabul etsin ve ecrinizi hem dünyada ve hem ahirette inşallah kat kat versin.

Selam, Sevgi ve Dualarımla;
SADIK TÜRKMEN

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar