rulet sayi tahmini bahis siteleri

İnsaf yani: Kemik kütlemize biraz merhamet, vallahi yarı yolda bırakır, yatalak olursunuz…

04 Temmuz 2014, İnsan, Yaşam ve Sağlık, Yorum Yok »

Fazla kilolarımız kemiklerimizi bir süre sonra çökertir.

 

380 kg

Yaklaşık 380 kg ağırlığındaki birinin röntgen görüntüsü…  Benim kemiklerim kalın, bana bir şey olmaz diyenler?

 

Aşırı kiloluların kemiklerinde yağ hücreleri oluşması yüzünden kırık vakalarında artış meydana geliyor. Uzmanlar özellikle 40 yaş üzerindekilerin hem ideal kiloya inmelerini hem de kaslarını güçlendirecek egzersiz yapmalarını öneriyor.

Şişmanları bekleyen en büyük tehlikelerden biri de kemiklerinin erimesi sebebiyle kırılma riskinin yükselmesi… Obezitenin kemiklerde yağ hücreleri oluşturmasının riskine dikkat çeken Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Arda Çınar, obezitenin iskelet yapısı üzerindeki olumsuz etkisini şu sözlerle açıklıyor:

“Kemik oluşumundan sorumlu olan kemik iliği hücrelerinin yerine yağ hücreleri geçmesi ve kemiğin gücünü kaybetmesi olarak özetlenebilir. Aşırı kilolu ve osteoporozu (kemik erimesi) olan kişilerde kemik iliği yağ oranı normalin çok üzerinde çıkması bu durumla açıklanıyor. Bu durum kalça kemiği ve omurga kemiklerinde yapılan radyolojik taramalarda kemik yoğunluk değerlerinin düşmesiyle sonuçlanır.  Bu da kemikte güç kaybına,  kırık oluşma riskinin artmasına yol açar.”

SIRT KASLARINI GÜÇLENDİRİN 

Kemik erimesiyle ilgili en fazla sıkıntıyı kadınlar yaşıyor. Özellikle menopoz sonrası kilo alan kadınları kemik mineral yoğunluklarında azalma bekliyor.  Hareketsiz yaşam şekli bulunan kadınlar da bu konuda risk altında. Bu durumu önleyebilmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından altın standart olarak da kabul edilen DEXA (kemik ölçümü) ve kırık varlığı/yokluğunun birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çınar, şu öneride bulunuyor: “İlaçlı tedavinin dışında özellikle 40 yaş üzeri olanlar sırt kaslarını güçlendirici egzersizler, dik duruş egzersizleri yapmalı. Bel kemiğini destekleyici önlemler de yararlı olur.”

ŞİŞMANLIK HASTALIKLARIN HABERCİSİ

Halk arasında şişmanlık olarak telaffuz edilen obeziteyi sadece estetik bir kaygı şeklinde algılayanların bu düşüncelerini değiştirmeleri istendi. “Şişmanlığın birçok hastalığın habercisi olarak algılanması gerektiğini söyleşen Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya,  “Estetik kaygı belki kilo vermede etkili olmayabilir. Ama obezitenin şeker, tansiyon, eklem hastalıkları, metabolik sendrom gibi birçok hastalığa davetiye çıkardığını bilmek, fazla kilolardan kurtulmada daha etkili olacaktır. Önlenebilir bir durum olan obezite günümüzde halk sağlığında ciddi sorun oluşturmaktadır” dedi.

DÜNYA OBEZİTE ZİRVESİ İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

18.Uluslararası Obezite Cerrahisi ve Metabolik Bozukluklar Federasyonu Dünya Kongresi (IFSO 2013), 28-31 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyona 62 ülkeden binin üzerinde uzman katılacak. Kongrede metabolik cerrahinin diyabet, metabolik sendrom ve kalp-damar hastalıkların önlenmesindeki rolü tartışılacak. (CİHAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar