rulet sayi tahmini bahis siteleri

Hz. Şuayb’a sorarlar: Senin Namazın mı tüm bunları emrediyor?!

22 Kasım 2011, Hidâyet Rehberimiz Ayetler, 2 Yorum »
Bugünkü Müşriklerin Müslümanlara en çok söylediği:
“Bir de Namaz kılıyorsun, şu yaptığına bak” der gibi birşeydir bu söylenilen.
|
Yani Hud Suresi, 87. ayette vurgulanmak istenilen; En doğrusunu ise yine Allah bilir!..
|
Aynı zamanda NAMAZ Toplumsal bir İbadet’tir, herkesin gözü önünde kılınabiliyor… En çok ta Namazımıza laf söylenir. Aşağıdaki ayette Şuayb as’a söylenilen o sözün de bu anlamda olabilme ihtimali yüksek…Aşağıdaki ayette geçen ifadeye dikkat edilirse; Şuayb (as)’ın toplumu kendisine karşı alaycı bir ifade kullanır:”Senin Namazın mı sana tüm bunları emrediyor?!”Oysa burada kasdettikleri Allah bilir ki; SENİN DİNİN midir!..Yani Şuayb (as)’ı Namaz kılarken gördükleri için, bugünkü Müşriklerin bize yaptığı gibi SÖZ İLE İNCİTME vardır.

Onlara sunduğumuz delillere karşı koyabilecekleri birşeyleri yoktur; onun için nasıl hakaret edeceklerini bilemezler bugünün Müşrikleri de!..

Dolayısıyla Namaz’ın, Arapça karşılığı ve Kur’an’da geçen orijinal ismiyle SALÂT KAVRAMI’nı bugünlerde dillerine dolayanlar bu ayeti de kendi kafalarına göre: Bakın gördünüz mü, Allah; “Senin Salât’ın mı emrediyor” diyor. Namaz olsa, yani Namazın emretme gibi bir şeyi var mı, yok… Onun için bugünkü kılındığı şekliyle Namaz Kılmak yoktur derler. (Geçmişte, yani 70’li, 80’li yıllarda aynı iddianın sahiplerinden biri de bendim). Onun için onları çok iyi anlıyorum.

Yani bugün de kimse kimsenin inancına bakmıyor ona laf atacağı zaman. Söz ile inciteceği zaman. Sakalı varsa sakalına çatar veya başka ritüellere çatar. “Bir de Namaz kılıyorsun şu yaptığına bak” derler bazen de… O kişinin de bir insan olduğunu unutuverirler. O da hata yapma özelliğine sahip bir insanoğlu veya insankızıdır…
|
 |

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
|
«87. “Ey Şuayb!” dediler.
“Senin namazın/dinin mi sana emrediyor;
atalarımızın ibadet ettiği şeyleri terketmemizi
veya
mallarımız üzerinde dilediğimizi yapmaktan vazgeçmemizi!
Oysa sen; yumuşak huylu, çok akıllı biriydin”.»
|
|
|
|

“Hz. Şuayb’a sorarlar: Senin Namazın mı tüm bunları emrediyor?!” için 2 cevap

  1. Şinasi ULUDOĞAN dedi ki:

    Sayın sadık bey. Ritüel olarak namaz – salat elbette var. Öncekilerdede var. Lakin asl olan ritüel değil destekleşme, yardımlaşma dayanışmadır namaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar