rulet sayi tahmini bahis siteleri

Faiz hakkında

06 Haziran 2011, Çeşitli Görüşlerimiz, Kur'anî Bazı Terimler, Yorum Yok »

Faiz ile Riba aynı şey midir?

 

Şirketlerde, elde edilen karlar, sermaye oranlarına göre dağıtılır. Bankalar da bir şirkettir. Bankalar elde ettikleri karları ortaklarına dağıtırlar. Öyle ise banka bu işlevini halka yaymalıdır. Para yatıran herkesi kendisine ortak kabul etmelidir. Bankalar, kendilerine para yatıran herkesi ortak kabul ederse, buna göre düzenlemesini yapacaktır. Riba (reel faiz) sorunu böylece çözülecektir. Reel faiz enflasyon oranının üzerinde verilen artış demektir. Enflasyon %70 ise banka %60 faiz, RİBA DEĞİLDİR. Ribanın oluşumu itibari kıymetlerde değil, gerçek kıymetlerdedir.

1 kg altın verip, bir yıl sonra 1 kg 1 gram altın alınırsa, bu 1 gram Ribadır. 1 kg altın kıymeti kadar kağıt para verip, bir yıl sonra bir kg altın kıymeti kadar kağıt para almak RİBA DEĞİLDİR.

Bugün bankaların uyguladığı faiz ile, İslamiyet’in tarif ettiği riba farklı şeylerdir. İktisadi deyim olarak Riba: Reel faizdir. Yani enflasyon oranının üzerinde paraya verilen ilavedir. Enflasyonun oranında verilen faiz riba değildir. Enflasyon oranında yapılacak yanlışlıklar dolayısıyle hakların birbirine geçmesi söz konusudur. Bu nedenle iyi bir yöntem bankaların, kendilerine para yatıranları da ortak kabul etmesidir. Bankalar, mevduatları, istihbaratını iyi yaptığı müteşebbislere aktarır. Bankadan para alan müteşebbis, serbest bir anlaşma ile karın % kaçını bankaya vereceğini, % kaçının kendisine kalacağı konusunda anlaşabilir. Öyle işler olabilir ki, karın yarısı bankaya, yarısı müteşebbise, öyle işler olabilir ki, karın %90’ı bankaya, %10’u müteşebbise kalabilir. Bunu o günkü şartlar ve tarafların hür iradesi ve karşılıklı rızası tayin eder. Bankalar kar ettiklerinde, ortaklarına kar dağıtırlar. Müteşebbisi iyi seçen, müteşebbise çeşitli imkanlar ve hizmetler aktaran bankalar iyi kazanacak ve iyi mevduat çekecektir.

 

_________________________________________
Yazı Kaynak: “İniş Sırasına Göre Kur’an, Akıl ve Bilim Işığında Türkçe Çeviri” adlı eserin 2006 yılında basılan Mavi Kapaklı kitaptan alıntılanmıştır. Sh. 580-581, Birinci Baskı, İstanbul 2006).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar