Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1

13 Kasım 2017, Ayetlerle Düşünmek, Çeşitli Görüşlerimiz, Dua, Biz ve İç Konuşmalar, Gündem, Yorum Yok »

Bismillah/Allah’ın adıyla başlarım:

~ “De (kullarıma hatırlat) ki: Sabah Kur’an’ı şahitlidir (Kur’an okuyuşunuz, İbadetiniz izlenmekte ve görülmektedir” buyurur Allah: Ben de Yasin Suresi’ndeyim bugün; 68. Ayete ben nasıl şahitlik edebilirim?! (diye düşünüyor ve biraz derinlere dalıyorum).

Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1

 

Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1

90’lı, 100’lü, 157 yaşında yaşayan ve çocuk gibi olan insanları TV’lerde görerek?!

Normal Sıralama 36

Nüzul Sıralaması 41

68. Ayete geldim, ilerleyemiyorum, ilerleyemedim ve Ezan okunuyor!

Uzun ömür mü istesek?!

Sağlıklı ömür mü, diye düşünüyorum.[*]

[*] Buraya kadar olan kısmı sabah okuyuşumuzda sosyal medya hesaplarımızda paylaşmıştık, sonra düşündüm; başka insanlar da faydalansın diye KALICI olarak Web Sayfama taşımayı ve daha detaylı, gerekirse AYET AYET düşünmeye karar verdim, umarım faydalı bir çalışma olur.

Aslında beni en çok etkileyen 68. ayet oldu diyebilirim.

Facebook’tan Meral kardeşimin bu paylaşımıma yazdığı yorumu da buraya alarak devam etmek istiyorum, çünkü o yorumun altına ben de bir yorum yazdım; o bilgilerin de yararlı olacağını düşünüyorum ki, sizler de faydalanın inş.

Meral Karaca Arlı: Bu akşam annemlerdeydik bu konuyu konustuk .Sağlıklı ve kisa yaşamı tercih ederdik eğer öyle bir şansiniz olsaydi .Selamlar abi.

Sadık Türkmen El-Hamd. Aleykümselam selam ve rahmeh, kıymetli kardeşim. Herkese selam. Annene hürmetler.

Rahmetli Anamın duasını hatırladım: “Elden ayaktan düşürmeden, kimseye yük olmadan canımı al Rabbim” derdi.

Çevresinde yaşlı insanları görüp, çocuklarına yük olan (bakım anlamında, özellikle küçük büyük abdest ile ilgili) pek çok kişiye ve arkalarından” Ölse de kurtulsak” diye konuşan evlat ve yakınlarına şahit olmuş olmalı hep böyle dua ederdi.

Bir gün bana da: “Oğlum; kimseye çok görmem, kimseyi de kınamam, kolay değil; herkes için zor” dedi.

Sanırım her ibadetinin arkasından bu şekilde dua etmesinin sebebi buydu. Anacığım hafif kısık sesle dua ederdi, özellikle ben yanında olduğumda mı yapardı bilmem ama çok hoşuma giderdi. Uzun uzun dua ederdi.

Okuma yazması yoktu ama nasıl dua ederdi, sıralardı resmen peşpeşe; çocuklarına, torunlarına sıra geldiğinde tek tek isimlerimizi sayardı: Allah’tan sağlık, sıhhat, koruma talep ederdi.

Ben o zaman derdim: Ben neden böyle dua edemiyorum, diye?!

Ne güzel Rabbiyle konuşur gibi yapardı (aslolan da böyle olmasıydı). Karşısında her istediğini ısıtıp çok güçlü bir şekilde cevap veren müthiş bir varlık olduğunu iliklerine kadar hissettiğini anlardım.

Aklıma: “Kendi aczinizi kabul ederek (Bana) duanız (Benden talebiniz) olmadıktan sonra Rabbimiz size neden değer versin ki?!”

DEĞER GÖRMEK İÇİN DUA MÜMİNİN EN GÜÇLÜ YANIDIR, derim bu yüzden.

Duasız kaldığımda yetim hissederim kendimi; hemen hatırlar döner dua ederim.

Allah sağlıklı ömür lütfetsin cümlemize…

Annen ile ANACIĞIMI yâdetmeye vesile olduğun bugün özellikle dualarımda olacaksın: Rabbim seni, abanı-babanı, eşini, çocuklarını hem dünyada ve hem ahirette hayırla yâdetsin ve seni onların, onları senin yanında/başında tutsun (Amin).

Meral Karaca ArlıAllah razı olsun insaAllah , Allah ‘in razı olduğu kullardan olasın inşaAllah .Allah sevdiklerinle sana iki cihan saadeti versin abim

Sadık Türkmen Meral Karaca Arlı; Amin, cümlemize inş.

EVET, BU KADAR! Özellikle DUA ile ilgili olduğu için aldım bu yorumları buraya.

|

68. Ayete kadar bazı ayetler üzerinde düşünelim, olur mu?!

65. Ayet’ten ne anlamalıyız?!

Bir AYET üzerinde dururken/düşünürken dikkat etmemiz gereken 4 önemli şey vardı, biliyorsunuz: EMİR, NEHİY, TAVSİYE, BİLGİ.

EMİR: Kesinlikle yapmamız gereken!
NEHİY/YASAK: Kesinlikle kaçınmamız gereken!
TAVSİYE: Allah’ın tavsiyeleri yarattığı biz kullarının hep iyiliğinedir, yani bizi bizden daha iyi bildiği ve düşündüğü için TAVSİYELERİ bana göre YARI EMİR ya da NEHİY değerindedir diyebilirim.
BİLGİ: Allah’ın geçmişten verdiği haberler/bilgiler, bize göre GAYB olan gelecekten (özellikle AHİRET HAYATI ile ilgili) verdiği bilgilerdir, diyebiliriz.

O zaman soru şu?

65. Ayet bu 4 önemli şeyden hangisine girmektedir?!

Elbette ki: BİLGİ İÇERİKLİDİR, cevabı!

O zaman yaşıyorken biz nasıl yaşamalıyız?

Konuşamayacağımız o gün gelmezden önce şu yaşadığımız dünyada yaptıklarımıza dikkat edeceğiz. Ellerimizle yaptıklarımıza. Dillerimizle söylediklerimize. Kulaklarımızla işittiklerimize. Ayaklarımızla yürüyüp ettiğimiz kötü şeylere dikkat etmeliyiz?! (Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1)

Allah bizi affetsin, yanlış anlaşılmasın ben böyle diyorum veya yazıyorum diye sakın ha beni YÜZDEYÜZ veya YÜZDEBİN bu ayetler doğrultusunda yaşıyor sanmayın: Günahkâr kullarız, geçmişte yaptık, bugün yaptık, gelecekte de muhtemelen günah işleyeceğiz… Geçmişte yaptıklarım için çok pişmanım, Allah’tan hep af ve bağışlanma diliyorum. Bugün bilerek ya da bilmeden yaptığım çok günahım var, biliyorum ve muhtemelen ölmez sağ kalırsam gelecekte de olacak: VE BEN HEP AF BAĞIŞLANMA DİLENMEYE DEVAM EDECEĞİM…

Çünkü içimizden EN HAYIRLIMIZ olan Hz. Peygamber (sav) nasıl ki, yaşadığı dönemde onun sürekli tövbe ile meşgul olduğunu gören Ashabı merak edip sorar: Ey Allah’ın Rasûlü sen ne diye tövbe edip durursun?

O da: “İçinizde en çok hayırlınız olarak neden daha çok tövbe etmeyeyim ki?!”

Yanisi şu, hiç kimsenin garantisi yok; Allah Rasûlü bizim için EN GÜZEL ÖRNEKTİ ve elbette ki, en çok TÖVBE EDEN olarak bize örneklik edecekti. Yanlış anlaşılmasın, günahkâr olduğundan değil, anlatabiliyor muyum?!

67. Ayete gelince; eğer Allah bize özgürlük düşünme ve davranma becerisi, yani kendi kararımızı kendimizin vermesini dilemeyip te bizi hayvanat gibi yaratmış olsaydı, diye şöyle bir düşünelim?! Nerelere gider biliyor musunuz bu işin sonu?! Onun için hayvanlar gibi yaşar, göçer giderdik bu dünyadan…

Dolayısıyla bu konuyu şu ayet ile bağlantılı düşündüğümüzde olay daha da netleşecektir: Aşağıda resimde görülen 77. Ayet ile birlikte yani…

Bir damla sudan (nutfeden/meniden) yaratıldığımızı unutup Allah’a hasım kesilmek ile nitelendirilerek kınanmaktayız?!

|

|

Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1

Bu resimde Yasin Suresi 69-76 arası ayetleri görmektesiniz. Bu ayetlerin içinden bugün bize en çok hitabedenleri ele alalım, ne dersiniz?

BU SURE ASLINDA BUGÜN DOĞRUL ANLAŞILMAKTAN UZAKTIR?!

Kur’an’ı okuyup anlayan arkadaşlarımız ne demek istediğimi anladılar eminim, ancak henüz Kur’an Kültürüne yeni yeni ısınan kardeşlerimiz için biraz açmakta yarar var.

70. Ayet?!

Evet 70. Ayet’ten dolayı: Allah, Kur’an’ı DİRİLER için indirdiğini açıkladığı halde ısrarla bugün ve geçmişte imanında ŞİRK barındıran İlim Erbabları diye bilinen, Alim diye bilinen, Hoca diye bilinen insanlar da dahil olmak üzere (Kur’an’ı gereği gibi okuyup anlayamadıkları için) maalesef en çok ta insanın bu dünyada işi bittikten sonra arkasından YASİN ya da HATİMLER indirerek yollamaktadırlar?!

Peki burada amaç nedir?!

Tabi ki, o insana ORADA fayda sağlasın…

Peki Allah 65. Ayette ne bilgi vermişti: O gün konuşamayacak, elleriniz ve ayaklarınız sorularımıza cevap verecektir?!

Böyle olunca, yani orada konuşmamıza bile izin verilmiyorsa: Dünyadan bize gönderilen Yasinler, Hatimler bize ne gibi bir fayda sağlayabilecektir?! (Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1)

Kur’an bize ancak şu bilgiyi verir: Ahirete intikal etmiş sevdiklerimizin, dostlarımızın, arkadaşlarımızın, akrabalarımızın arkasından ancak DUA yollayabiliriz?! Eğer o kişi bu dünyada ALLAH’A/KUR’AN’A GÖRE İYİ BİR YAŞAM sürmüş ise Allah ona göre muamele edecektir! (En doğrusunu yine de Allah bilir).

Eğer kötü bir hayat sürüp, Allah onu cezalandırmış ya da cezalandıracaksa: Yaptığımız, yolladığımız dualar onu içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmasına sebep olmayacaktır, biline?!

İşte Yasin Suresi 69 ve 70. Ayetleri ile bütün bu yanlış anlayışları yıkmaktadır!

BU KUR’AN APAÇIK ÖĞÜTTÜR, der!

HAYATTA OLANLARI UYARIR!

KÜFÜRDE OLANLARIN DA EĞER TÖVBE ETMEZLERSE AHİRETTEKİ YURTLARININ NERESİ OLACAĞINI HATIRLATIR?!

|

|

YASİN SURESİ 77-83 (SON AYETLER)

Bu ayetler YASİN SURESİ’ni adeta Muhteşem FİNAL ile kapatır, sonlandırır!

İnsan bir damla sudan yaratıldığını unutur, sonra Allah’a hasım kesilir: ATEİSTLER, DEİSTLER vs. vs.

Nasıl yaratıldığını unutan insan sorar: ÖLDÜKTEN SONRA MI, YANİ ÇÜRÜMÜŞ KEMİKLER HALİNE GELDİKTEN SONRA MI DİRİLTİLECEK MİŞİZ?!

Allah ta: DE (ONLARA HATIRLAT) Kİ, diyerek: SİZİ HİÇBİRŞEY DEĞİLKEN YOKTAN VAREDEN, DİRİLTEN YENİDEN DİRİLTECEKTİR?!

O’nun sadece: “OL” demesi yeterlidir diye de ekler son ayetlerde. Hatta öldükten sonraki DİRİLTİLİŞ, ilk yaratıştan daha kolaydır diye de gönderme/hatırlatma yapar bazı ayetlerde… (Dua’nın Gücünü İniş Sırasına Göre Kur’an Okuyarak Denemek-1)

|

SONUÇ İTİBARİYLE;

83. Ayet ile Allah Yasin Suresi’nin Muhteşem Finalini yapar: O yücedir, münezzehtir, herşeyin egemenliği O’nun elindedir/kudretindedir.

VE O MUHTEŞEM TEHDİT: “Ve siz eninde sonunda O’nun katına döndürüleceksiniz?!”

Aman Allahım; insanın tüylerini diken diken eden işte bu son cümle/ayet: KURTULUŞUN YOK EY İNSANOĞLU VE İNSANKIZI?!

Eninde sonunda O’nun huzuruna varıp bir bir hesap vereceksin?!

YASİN SURESİ 65-83 ARASI AYETLERİN BAŞKA AÇIDAN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ?!
 
En çok ta ölülerimize okuduğumuz bu Muhteşem Sure aslında KUR’AN’IN KALBİDİR, diyebiliriz?!
 
Bir insanı öldürmek için yapılması gereken şey nedir?!
 
Kalbinin bir şekilde dur(durul)masıdır öyle değil mi?
 
İşte bu yazımda özellikle Yasin Suresi 65-83 arası Ayetleri ele aldım ve kanımca: EN ÖNEMLİ YARAMIZA PARMAK BASTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM!
 
Hem de hiç dur(durul)mayan yaramıza?!
 
Çünkü en çok ta bu SURE üzerinden hacısı, hocası, alimi prim yapmaktadır?!
 
Oysa Allah: “Bu Kur’an HAYATTA OLANLAR İÇİN, indirilmiş olduğunu vurgulamakla birlikte; küfür içinde olan, sapkın, azgın ve zalim insanlar için sonuç itibariyle varacakları yeri hatırlatmaktadır şeklinde vurgular yapar. Neden yaratıldığını unutan insana der ki: Seni ilk defa yaratan yeniden çürümüş ve dağılmış kemiklerini yeniden biraraya getirmeye elbette kaadirdir/muktedirdir, der. Ateisti, deisti vs. her kim olursa olsun tüm inkârcılara meydan okuyarak bitirir, onun için 65-83 arası ayetler ile Allah: MUHTEŞEM BİR FİNAL YAPMIŞTIR, dedim…
 
~ “O yücedir, sizin bütün iftiralarınızdan münezzehtir, herşeyin egemenliği O’nun elindedir. Ve siz eninde sonunda O’nun katına/huzuruna döndürüleceksiniz!”
 
Dedikten sonra: İnsana dileme (arzu ettiği herşeyi yapma) özgürlüğü veren Allah, haydi bakalım İRADENİ nasıl istiyorsan öyle kullan şimdi, diyerek 83. ayet ile muhteşem meydan okuma ile final yapar.
 

ŞİMDİ DÜŞÜNÜN;
BİR ATEİST ÖLÜYOR VE BU SURE ONUN ARKASINDAN OKUNUYOR?!

 
BIRAKIN ATEİSTİ, DEİSTİ; MÜSLÜMANIM DİYEN BİRİ ÖLÜYOR: HAYATINDA KUR’AN NEDİR, İMAN NEDİR BİLMEMİŞ, OKUMAMIŞ, HAYATINA YAKLAŞTIRMAMIŞ?!
 
VE ONLARIN DA ARKASINDAN YASİN OKUNUYOR?!
 
Güler misin, ağlar mısın?

Allah bu dünyada DİNİ yalnız kendisine has kılarak yaşayan, kendisinden başka hiçbir nesneye, insana, kula bağlı olmayıp İYİ BİR YAŞAM sürmemize lütfetsin, duasıyla kapatalım inşaallah.

Umarım faydalı olmuştur, başkalarının düşünce ve duygularına da katkıda bulunması için SOSYAL MEDYA Hesaplarınızda paylaşırsanız, sizler de mutlu olursunuz.

Selam, sevgi ve dualarımla;
SADIK TÜRKMEN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar