Bugün imam nikahı batıldır, yani geçersizdir?!

17 Ekim 2017, Çeşitli Görüşlerimiz, Yorum Yok »

Betül Baykal Dinç

Bugün imam nikahı batıldır, yani geçersizdir?! Müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesi hakkında görüşüm: Bu sadece bir seçenek; dileyen belediyeye başvurur, dileyen müftülüğe başvurur: Resmi Nikah kıydırmak için?!

Kanaatimce bu durum ile ilgili halk yeterince bilgilendirilmedi diye düşünüyorum!

Bilündiği üzere, Batılılar evliliklerini Kilisede yapabiliyor?!

Evlilik başvurusu ilgili birimlere yapılır, istenilen evraklar tamamlanır; yetkili daireler başvuru evrağını Evlilik Cüzdanı ile birlikte kişilerin istediği Müftülüğe yollanır.

Dolayısıyla nikah; Müftülük Nikah Salonunda veya bir Camii içinde ya da bir Düğün Salonunda veyahutta Belediye Nikah Salonunda evlilik yapılabilir; kişinin yaşadığı İl ya da İlçe’nin Müftülüğüne resmi başvurular tamamlandıktan sonra, evlilik yapılan yerlere de Müftü davet edilerek Nikah Akdi gerçekleştirip Devletin resmi nikah cüzdanını onun elinden alabilir, olay bu kadar basit: Bir seçenek sadece, başka değil…

Ayrıca önemli bir konu da: İslam’da İMAM NİKAHI diye şey/uygulama yoktur?! Nikahtan maksat kadın ve erkeğin hak ve hukuku Devlet Güvencesi altına alınmasıdır! Peygamber Döneminde Hz. Peygamber (sav) Nikah Koyuyor (Resmi Evlilik Akdini yapıyor) ve kişiler kayıt altına alınıyordu.

Muhtemelen, İmam Nikahı olayı Osmanlı öncesi ya da sonrasında Resmi kayıt tutulması ve bu kayıtların Devlet Kurumlarına iletilerek KÜTÜĞE geçirilmesi sağlanıyordu! Cumhuriyet ile birlikte bu gelenek suistimale uğradı sanıyorum.

Çoluk çocuk olduğunda, boşanmalarda, ölümlerde vs özellikle kadınların bir takım hakları, yani: Boşanmalarda nafaka, ölümlerde miras hukuku gibi haklarının korunması için Resmi Nikah Akdi önemlidir, İmam Nikahı Batıldır, geçersizdir?!

MİHİR MESELESİNE GELİNCE?!

Mihir iki eş arasında yapılan evlilik sözleşmesi ve şartlarıdır!

Yani aslında eşlerin boşanması esnasında doğan haklarıdır.

Kadın için nafakadır, kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar geçiminin temini.

Edinilen mal paylaşımı vs.

Zaten bu ve benzeri konular hukuken yasa ile güvence altına alınmıştır.

Mihir bugün maalesef keyfileştirilmiştir.

Gerçi medeni hukukta da erkek olsun kadın olsun birbirlerine (birbirimize) yasal hakları vermemek için bin bir türlü yol ararlar?!

Velhasılı mihir meselesi de artık mal varlığı paylaşımı, nafaka gibi düzenlemelerle karşılığını bulmuştur. Düğündeki takılar geleneğe göre paylaşılabilir!

AZINLIKLAR İÇİN İSE;

İsteyen belediye nikah dairelerine başvurarak evlilik bağlarını kurabilir. Zaten kimi daha sonra kilisesinde de tören düzenleyebilir.

Aynı şekilde zaten bugün Alevi vatandaşlarımız Belediye Nikah Salonlarında nikahları kıyıldıktan sonra da Dedelerine giderek aile arasında merasim yapmaktalar.

Sünni vatandaşlarımız da eskiden Cami İmamlarını aile meclisine çağırarak dini anlamda nikah akdi yapıyorlardı.

Bence bu karmaşaya gerek yok, halk bu konuda bilgi ve bilinçleştirilerek rahatlatılmalı.

Dini Nikah diye bir şey yoktur: NİKAH, KİŞİLERİN YAŞADIĞI ÜLKENİN ŞARTLARI NEYSE ONA GÖRE YAPILIR! Çünkü hak hukuk meselesi ile doğru orantılıdır evlilik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar