rulet sayi tahmini bahis siteleri

Beyinlerde bir küfür, bir şirk, bir münafıklık var ise; bunların gizli kalması yerine açığa çıkması tercih edilir.

08 Ocak 2012, SÜNNET Kitabımız Hakkında, Yorum Yok »

DÜNYA’DA İSE: “Beyinlerde bir küfür, bir şirk, bir münafıklık var ise;
bunların gizli kalması yerine açığa çıkması tercih edilir.”

 

Düşüncelerinden, inançlarından, dininden dolayı kimseye ceza verilemez. Angarya yapılamaz. İdam edilemez. Mahkemeye çıkarılamaz. Düşünce ve inançlar ahirette Allah tarafından mahkeme edilir.

Herkes düşüncelerini, inançlarını, dinini hiçbir baskı sözkonusu olmadan açıklamalıdır, anlatmalıdır, konuşmalıdır, yazmalıdır. Ancak; “İslâm dini budur, İslâm düşüncesi budur, Hristiyanlık dini budur, Hristiyanlık inancı budur” şeklinde değil de; “Benim Fıkhım (anlayışım) budur” şeklinde açıklamalıdır. Eğer böyle açıklanmazsa, İslâm, Hristiyanlık, Musevîlik istismar edilir.

Dünya’da; düşünce, inanç ve dinlerini açıklayanlara neden ceza verilmez? Çünkü küfür, şirk, münafık düşünceler beyinlerde gizlidir. Beyinlerin içini göremezsiniz. Nasıl ki; kapkaranlık bir gecede, siyah bir taş üzerindeki, siyah bir karıncayı göremezsiniz. Bunun gibi insanların düşünceleri beyinlerde gizlidir. Göremezsiniz. Kezâ bu beyinlerde bir küfür, bir şirk, bir münafıklık var ise; bunların gizli kalması yerine açığa çıkması tercih edilir. Açığa nasıl çıkar. Konuşarak, yazarak çıkar. Herkes konuşsun ve yazsın. Düşünceler, inançlar, dinler açıklansın. Kişiler birbirini dinlesin. Keza birisi diğerine; “Bak, sizin bu düşünceniz küfürdür veya şirktir veya münafıklıktır” diye nezâketle söyleme imkânı bulsun. Umulur ki, insanlar birbirleri ile konuşa konuşa, yaza yaza düşünceleri birbirinden etkilenecek ve küfür, şirk, münafık düşünceler azalabilecektir. Bu nedenle fikirlerin, inançların, dinlerin; söz ve yazı ile açıklanması her zaman teşvik edilmelidir.

 

UYARI: Allah’ın, Rasûller’in; önceki yaşayanların ve şimdiki yaşayanların yapmadığı işleri yapmış gibi göstermek, söylemediği sözleri söylemiş gibi iddia etmek, inanç değil iftiradır. İftira suçunu işleyenler yargılanır.

 

____________________________________
Kaynak: Hukuk Usûlü ve Sünnet, Birinci Baskı Nisan 2012, İstanbul.

http://kitap-ekitap.com/product.php?id_product=14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar