rulet sayi tahmini bahis siteleri

Başarının sırrı

28 Nisan 2011, Kendine Yatırım, Yorum Yok »

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

“ÖĞRENMEK bir sanattır. Öğrenmek, doğuştan gelen bir yetenekten çok, istek ve çabaya dayanır. Bu konuda yıllardır araştırma yapan uzmanlar, öğrenmenin bir yaşam açılımı olduğunu ve birey tarafından denetim altına alınabilen, zekayla olmayan bir olgu olduğunu söylüyorlar.” Araştırmalara göre, öğrenme süresi toplum yapısı ve eğitim sisteminin etkisi altında şekilleniyor. Öğrenme sürecini hızlandırmak için de amaç edinerek yola çıkmak, merak etmek, gerçekçi bakış açısına sahip olmak gerekiyor. İşte öğrenmeyi öğrenmek için uygulanacak yöntemler.

 

PSİKOLOJİK ENGELLERİ AŞIN

Öğrenmeyi zorlaştıran en önemli faktörlerin başında psikolojik engeller geliyor. Başarısız olmaktan korkmak öğrenmeyi zorlaştırıyor. Uzmanlar, öğrenmeyi kolaylaştırmak için öncelikle başarısızlık korkusunun atılması gerektiğini söylüyorlar.

 

ELEŞTİRİYE AÇIK OLUN

Öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biri de eleştiriye tahammül edememektir.

Çevrenizdekilerin sizi eleştirmesine izin verin. Hatta öğrenme sürecini hızlandırmak için kendi kendinizi de sık sık eleştirmelisiniz. Bu şekilde hatalarınızı kolaylıkla görebilir ve bu hatalardan ders alabilirsiniz.

 

KABUL EDİN SİZ GÜÇLÜSÜNÜZ

Öğrenmek için öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Unutmayın, kendinizi tanıdığınız ve gücünüzün farkına vardığınız sürece etkili öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Gücünüzün farkına varmak, size ısrarcılıkta yardımcı olur. Zayıflıklarınızın farkında olmak da onları kabul etmeye, üzerinde çalışmaya yardımcı olur.

 

HAYAL GÜCÜNÜ KULLANMAYI ÖĞRENMEK

Hayal gücünü kullanmak bir durum hakkında neler düşüneceğinizi ve neler hissedeceğinizi kontrol etmek hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olacaktır. Zihinde canlandırma yöntemiyle etkili öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de direnmeyi öğrenmelisiniz. Çalıştığınız konu üzerinde yoğunlaşan hiçbir ayrıntıyı atlamadan, hayal gücünüzü kullanarak, olayı zihninizde canlandırın. Hayal gücünüzü doğru kullanmayı öğrendiğinizde, hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar