rulet sayi tahmini bahis siteleri

Allah’ın tekliflerini insanların anlamama diye bir olay sözkonusu değildir; kabul veya reddetmeleri sözkonusudur.

16 Ocak 2012, Çeşitli Görüşlerimiz, SÜNNET Kitabımız Hakkında, 1 Yorum »

~ «Allah’ın tekliflerini, herkes Allah’ın kitabından okuyacak ve öğrenecektir. Teklifleri anlamama diye bir olay sözkonusu değildir. Teklifleri insanların kabul veya reddetmeleri söz konusudur.» [Sadık TÜRKMEN]

 

 

DOKUZUNCU AŞAMA: 

ÖNERİLER (TEKLİFLER) 

(ÖNERİLERDE METOD)

|

Öneri iki kısma ayrılır. Birincisi Allah’ın insana yaptığı öne-riler. İkincisi insanların insanlara yaptığı öneriler. Allah’ın insanlara yaptığı önerilere teklifler adı verilir. Günlük hayatta da insanların insanlara yaptığı önerilere bazen teklifler denilir. Örneğin; “Ahmet bana maça gitmeyi teklif etti” gibi.

Yani insanın gücünün haricinde bir teklif olmaz. Allah insanlara; kendisini görmedikleri halde, varolduğunu kabul etmeyi teklif etmiştir. Bu teklifi kabul etmeye herkesin gücü yeter. Bu bir tekliftir. İnsan kabul eder veya reddeder. İnsanın kendi bileceği bir iştir. Bir karardır. Allah insanlardan, ölümlerinden sonra dirileceklerini kabul etmelerini teklif etmiştir. İnsan ister kabul eder, ister red eder. Bütün bunlar tekliflerdir.

Allah tekliflerini dünyada her insana ayrı bir mektup gönde-rerek değil, başka bir yol dileyerek göndermiştir. Önce insanlardan bir görevli seçmiştir. Bunlara Rasül denilir. Bu Rasullere tekliflerini bildirmiştir. Rasullere, insanlara olduğu gibi aktarmalarını emretmiştir. Emir yerine getirilmiş olup, Allah’ın teklifleri bütün insanlara ulaşmıştır.

Allah’ın tekliflerini, herkes Allah’ın kitabından okuyacak ve öğrenecektir. Teklifleri anlamama diye bir olay sözkonusu değildir. Teklifleri insanların kabul veya reddetmeleri söz konusudur.

|

_______________________________
“ve SÜNNET” adlı eserimizden alıntı yapılmıştır; Sh. 65. 

“Allah’ın tekliflerini insanların anlamama diye bir olay sözkonusu değildir; kabul veya reddetmeleri sözkonusudur.” için bir cevap

  1. Suat Serhat Yılmaz dedi ki:

    Allah razı olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar