rulet sayi tahmini bahis siteleri

Allah’ın Rasûlü’nün Mescidi: “Bugünün deyimiyle İlköğretim’den tutun; Ortaokul, Lise ve Üniversite gibi işlev görüyordu aynı zamanda!..

14 Haziran 2012, Çeşitli Görüşlerimiz, SÜNNET Kitabımız Hakkında, Yorum Yok »

Allah Rasûlü’nün Mescidi;
bugünün deyimiyle İlköğretim’den tutun,
Ortaokul, Lise, Üniversite gibi işlev görüyordu aynı zamanda!..

|

Allah Rasûlünün mescidi, bir Üniversite gibiydi. Kur’an öğrenilirdi. O günkü çağdaş bilimler öğrenilirdi. Herkesin öğrenebildiği miktar farklı idi. Her farklılık bir derece oluşturuyordu. Ancak bütün öğrenilenler birbirine paralel idi ve aralarında zıtlık, çelişki yoktu. Aynı zamanda ilmi, tatbikat ile daha çabuk ve doğru dürüst öğrenmekteydiler. Yaklaşık 19 yıldır ilim öğreniyorlardı. Elbetteki yeni müslüman olmuş birisinin Kur’an’dan öğrenebildiği ve tatbik edebildiği, yani; ilmi daha az olacaktı. Bu yeni müslümanların elinde cilt haline gelmiş Kur’an olmadığı için, yeni bir Sûredeki bazı ayetleri anlamak için de sibaka gitmek gerekiyordu. Bu nedenle önceki ayetleri, Sûreleri bilenler bilmeyenlere öğretiyorlardı. Zaten bazı kişilerin, bazı Hadisler’in manâsını yanlış anlayarak, yanlış nakletmelerinin temelinde bu durum bulunuyordu. Önceyi bilmeyen bir kişi, duyduğu bir sözün gereğini, gereği gibi değerlendiremiyor ve yanlış nakledebiliyordu. Bu sebebten dolayı Hadis’i yorumlamak için, değerlendirmek için bütün Kur’an’ı bilmek gereklidir.

|

Allah’ın adıyla

«11. EY İMAN EDENLER!
Size; “Meclislerde yer açın” denildiği zaman açın ki;
Allah da size genişlik versin.
Size; “Kalkın”, denildiği zaman da kalkın ki;
Allah içinizden inananların
ve
ilim/bilim adamlarının derecelerini yükseltsin.
Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.» [MÜCADELE SURESİ’nden]

|
Mücadele 11 Nüzûl Sebebi: Cuma günü Rasûl Suffa’da iken, yer ashaba dar geliyordu. Rasûl Bedir Savaşı’na katılmış gazilere çok ikram ederdi. Bedir ehlinden bazıları geldiler. Meclisin ilerisine geçerek Rasûl’ün hizasında durdular. Selâm verdiler. Ayakta durmuşlar kendilerine yer açılmasını bekliyorlardı. Ama yer açılmadı. Rasûl’ün gücüne gitti. Bedir’de olmayanlardan sen falan, sen falan kalk, diye emretmeye başladı. Meclis’te kaldırılan sahabilerin çok ağrına gitti. Rasûl onların hoşnutsuzluklarını yüzlerinden anladı. Durumu gören münafıklar göz kırpmaya başladılar. Sonra da: “Peygamberlerine yakın olmak isteyen, bu yüzden mescide evvel gelen bu kimseleri kaldırmakla, Rasûl adil davranmamıştır” dediler. Bu ayet nâzil oldu. (İbni Ebu Hatim’den).

|

____________________________________________
Kaynak: Hukuk Usûlü ve Sünnet, Birinci Baskı, Nisan 2012, İstanbul.

Arzu edenler bu linkten Kitap olarak sipariş verebilirler: http://kitap-ekitap.com/product.php?id_product=14

 e-Kitap:
http://www.idefix.com/ekitap/hukuk-usulu-ve-sunnet-sadik-turkmen/tanim.asp?sid=XZLZ94KK7U6UFP616F4Q

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar